Orbán Viktor délután, a magyar-török üzleti fórumon tartott beszédében azt mondta, a Magyarország és Törökország közötti kiváló politikai alapokra és az egymás kultúráját tiszteletben tartó gondolkodásmódra lehet építeni a két ország közötti gazdasági együttműködést. Kiemelte, egyetért török kollégájával abban, hogy "nagyítóval sem találni" olyan ügyet, amely problémát okozna a két ország kapcsolatában.
A magyar kormányfő méltatta, hogy Recep Tayyip Erdogannak sikerült kellő időben meghoznia azokat a döntéseket, amelyekkel elejét vette annak, hogy a török gazdaság válságba zuhanjon. Bátor volt, hogy nehéz döntéseket hozzon - fogalmazott Orbán Viktor, hozzáfűzve: "mindannyian ilyenek szeretnénk lenni".
Recep Tayyip Erdogan kiemelte, hogy támogatja Magyarország keleti nyitás politikáját, amely már Törökországnak is bevált, amikor az európai piacok szűkülése miatt Ázsia felé nyitott.
Orbán szívesen utazna vízum nélkül Törökországba
Orbán Viktor a török vendégével folytatott tárgyalást követő sajtóértekezleten azt mondta: Törökország sikere biztatás Magyarországnak. A török siker arról szól, hogy ha egy nép bízik a saját erejében, megfelelő összefogást valósít meg, vezetői megfelelő programot hajtanak végre, akkor csodálatos eredményeket lehet elérni. "Nekünk is erre lenne szükségünk" - mondta, hozzátéve, hogy Magyarország eredményei még nem vetekednek Törökország sikereivel.
Elmondta, elfogadta a török kormányfő javaslatát, hogy felső szintű stratégiai tanácsot hozzanak létre a két ország közötti állandó kapcsolatot segítéséért, és elfogadta az energiaügyi munkacsoport létrehozására vonatkozó javaslatot is.
A két kormányfő célja, hogy 2015-re megduplázza Magyarország és Törökország kereskedelmi forgalmának értékét, vagyis az elérje az ötmilliárd dollárt. Orbán Viktor és Recep Tayyip Erdogan tárgyalásán szó volt a vízummentes utazás lehetőségéről és a magyarországi török történelmi műemlékek felújításáról is. Törökország kulturális intézetet nyit Budapesten, és - mint Orbán Viktor jelezte - Magyarország is hasonló intézetet hozna létre a két kontinensen fekvő országban.
A magyar kormányfő azt mondta, Magyarország támogatja Törökország európai uniós tagságra irányuló törekvéseit, és ezen az állásponton "nem változtat az a tény sem, hogy ez az ügy nem mozdult előre az elmúlt évben".