Lendületben a német részvénypiac

Vágólapra másolva!
Továbbra is lendületes emelkedést mutatnak a német részvények, melyek közül többen is új történelmi csúcsra törtek az elmúlt napokban. Ugyan az emelkedő trend töretlen a papírok esetében, azért fél szemmel néha nem árt az indikátorokra figyelni.
Vágólapra másolva!

BAYER AG (Xetra): Történelmi csúcson

84,7 eurón csúcsra futott a legnagyobb német gyógyszeripari cég, onnan azonban némi visszapattanás mutatkozik. Ha újból sikerülne meghaladni a történelmi csúcs szintjét, akkor egészen 86 euróig száguldhatna a papír, amit fűt az MACD nemrégiben adott vételi jelzése és emelkedő trendje is. Végső soron pedig még a 90 eurós szint sincs kizárva, ahol a 138,2-es Fibonacci található.

Ha az árfolyam meredek esésnek indulna, akkor a 80 eurónál található 50 napos mozgóátlagos kellene először letörnie, majd a korábbi 78,6 eurós lokális csúcs jelenthet támaszt a német gyógyszergyártó számára.

A Bayer árfolyama (Xetra)

Forrás: [origo]

LINDE (Xetra): Megpihen az új csúcson

Új történelmi csúcsot állított fel a napokban a gázipari cég árfolyama 152 euró közelében. Itt egyelőre megpihent az árfolyam, de ha sikerül folytatni a hegymenetet, akkor a Fibonacci-vonalak alapján 155,5, illetve 160,7 euró közelében bukkanhatnak újabb akadályok fel. Egyelőre ezt az irányt erősíti az MACD és az RSI emelkedő trendje is.

Az új csúcs nagyjából egybevág a 123,6-os Fibonacci-vonallal, így elképzelhető, hogy lefordul róla az árfolyam. Ebben az esetben a korábbi csúcsban bízhat 147 euró közelében a Linde. Ezt egyébként rövidesen az 50 napos mozgóátlag is megerősítheti. További csökkenés esetén a következő támasz 138,6 euró közelében látható.

A Linde árfolyama (Xetra)

Forrás: [origo]

DEUTSCHE POST (Xetra): 50 naposról pattant

Továbbra is emelkedő trendben mozog a német posta árfolyama, amely legközelebb 20,5 eurónál ütközhet akadályba. Az ellenállás legyűrése esetén 21,6 eurós szintet is megcélozhatná a papír, ahol jelenleg a 176,4-es Fibonacci található. A hegymenetet támogatja az MACD indikátor emelkedő trendje is.

Lefordulás esetén első körben a 138,2-es Fibonacci 18,8 eurónál jelentheti az első akadályt. Ennek letörése esetén a 18,2 euró közelében lévő 50 napos mozgóátlagig is visszacsúszhat az árfolyam, melyhez közel húzódik a 123,6-os Fibonacci szint, 17,8 eurónál. Figyelmeztető jel lehet, hogy az RSI indikátor túlvettséget mutat.

A Deutsche Post árfolyama (Xetra)

Forrás: [origo]

A Fibonacci-számok a tőzsdén

Leonardo Pisano Bigollo, vagy ismertebb nevén Leonardo Fibonacci a 12. és 13. század fordulóján élt kiváló olasz matematikus volt, akinek a nevét a róla elnevezett számsorozatról ismerheti a világ (sokan a legjelentősebb középkori matematikusnak tartják). A Fibonacci-sorozat képzése nagyon egyszerű: az első két tag 0 és 1, innentől kezdve pedig mindegyik tag a megelőző két szám összege (0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,...)

Fibonacci a sorozatot a közkeletű anekdota szerint egy házinyúl szaporulat növekedéséből kiindulva figyelte meg, de az igazi érdekessége, hogy a természetben szinte mindenhol feldedezhetjük a sorozatban bújkáló sajátos arányosságot, kezdve a faágak elhelyezkedésétől a csigaházak arányain át akár a tobozok leveleinek pozíciójáig. A Fibonacci-sorozat egymást követő tagjainak aránya 1,618-hoz közelít, ami ráadásul nem más, mint a már ókorban is ismert harmonikus arány, az aranymetszés.

A technikai elemzésben sokféleképpen szokták alkalmazni a Fibonacci-számok összefüggéseit, de a leggyakoribb szerepe talán az "ideális" korrekciós szintek meghatározásában van. Eszerint a módszer szerint egy markáns mélypont és csúcspont szintjét összekötve az elmozdulás 23,6, 38,1 és 61,8 százalékánál találhatók a Fibonacci-féle korrekciós szintek (az aranymetszésből is kiszámíthatók ezek a szintek). A korrekciós szintek sokszor szolgálnak támaszként vagy ellenállásként, jelentős részben éppen azért is, mert kellően sok befektető figyeli meg elemzéseiben ezeket a nevezetes szinteket, így önbeteljesítő jóslatként is működhetnek.

Mik azok a mozgóátlagok?

A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.

Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.

A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.

Mi az az MACD?

Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.

Mi az RSI?

Az RSI az angol Relative Strength Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.

Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.

Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!