Háromszorosára nőtt idén a befektetési ingatlanok piaca Budapesten

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A befektetési ingatlanok forgalma Budapesten és környékén 170 millió eurót ér el az idén, míg tavaly 50 millió euró volt - a DTZ nemzetközi ingatlan tanácsadó adatai szerint.

A cég összesítése kiemeli: az idei magyar forgalom négy tranzakcióból állt, a hozam elérte a 8,5-9 százalékot, amely jónak mondható.

Két típusú ingatlan keresett a befektetési piacon: az új és bérlővel feltöltött, illetve az, amelyet felújítással és új bérlők keresésével értékesebbé lehet tenni. Irodaházak és kereskedelmi létesítmények tartoznak ebbe a körbe.

Az irodapiacot elemezve Simonyi Balázs, a DTZ üzletágvezetője elmondta, hogy a kihasználatlanság javult, átlagosan 18,6 százalékos, míg a spekulatív fejlesztéseknél 22,8 százalék. Az új építés kevés, annak ellenére, hogy nagyobb, 2-3 ezer négyzetméteres egybefüggő irodaterületet már most nehéz találni a régióban. Aki mégis fejleszt, az a saját tőkéjéből teszi, miután piaci forrást csak nagyon magas előbérlet felmutatásával lehet szerezni - tette hozzá az üzletágvezető.

Az idén az első háromnegyedévben megkötött bérleti szerződések 60 százaléka hosszabbítás volt. Az új bérlők főleg a szolgáltató szektorból jöttek, az idén például négy új szolgáltatóközpont kezdett működni Budapesten.

Jelenleg egy bérleti szerződésre 440 négyzetméternyi iroda jut. Az a bérletidíj-küszöb, amely mellett érdemes fejleszteni, 10 euró havonta és négyzetméterenként. A mai magyar piacon az átlagdíj még kicsivel ez alatt van.

Joó Domonkos üzletágvezető szerint az ipari és logisztikai piac a mélypontján van Budapesten és környékén. Az üresen álló létesítmények aránya 24 százalék, az új kereslet pedig minimális - mutatott rá. Ezen a területen új létesítmény évek óta nem épült, a meglévő állomány öregszik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!