Több nagybankkal szemben is formális eljárást indított az Európai Bizottság a csak Libor-botrányként elhíresült ügyben. A vád az, hogy kartellt alakítottak ki a nagy bankok, hogy befolyásolhassák a különféle kamatderivatívák piacát.
A Bizottság decemberben összesen 2,3 milliárd dolláros bírságot szabott ki az érintett bankokra, ez a valaha volt legnagyobb büntetés kartellezésért.
Ezúttal Crédit Agricole, a JP Morgan és az HSBC néz szembe az Európai Bizottság vádjaival, miután a korábban kirótt bírságról nem állapodtak meg a hatóságokkal.
Másik négy érintett bank, a Barclays, a Deutsche Bank, a RBS és a Société Générale még decemberben egyezségre jutott a Bizottsággal, miután elismerték részességüket a kartellben. Ezzel egyébként 10 százalékkal csökkentették a rájik kirótt bírságot is.
Ha bebizonyosodik a most megvádolt három bank bűnössége, akár a globális bevételeik 10 százalékát kitevő bírsággal is szembe kell nézniük.
A Libor-botrány lényege, hogy a rengeteg piaci instrumentum árazásának alapjául szolgáló Libort (London interbank offered rate) a piacon résztvevő traderek információi alapján határozták meg, a traderek viszont összejátszottak, hogy ez a kamatráta a számukra megfelelő módon alakuljon egyik napról a másikra.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!