A miniszterelnök a Tanjug szerb hírügynökségnek nyilatkozott arról, hogy miben látja Magyarország sikerét. Sorban megnéztük, hogy mi állja meg a helyét Orbán szavainak.
1. Orbán Viktor szerint Európában már általánosan elfogadott elképzelés, hogy néhány éven belül Közép-Európa válik az Európai Unió növekedésének mozgatórugójává.
Elsősorban az olcsó, de jól képzett munkaerőnek, az erős bankszektornak köszönhetően a kelet-közép-európai régió még sokáig gyorsabban fejlődhet, mint Nyugat-Európa. Tehát az valóban igaz, hogy az Európai Unió növekedését felfelé húzzák a visegrádi országok és Románia. De 2013-ban a Magyarországra, Lengyelországba és Csehországba áramló közvetlen tőkebefektetés nem érte el a Németországba érkező felét.
Az viszont mindenképp jól látszik, hogy a saját gazdasági súlyukhoz képest több befektetés jön a Közép-Európai országokba. Ez megalapozhatja a régiós országok jövőbeni növekedését.
2. Az utóbbi néhány évben Magyarország a közép-európai régió vezető országává vált, szigorú költségvetési fegyelem mellett is az egyik legnagyobb gazdasági növekedést produkáló állam lett.
Nem volt egy jó év a tavalyi a régió országainak. A magyar 1,1 százalékos növekedés így befért az első háromba. Románia viszont úgy is növekedni tudott 3,5 százalékkal, hogy a megelőző két évben sem estek vissza. Magyarország viszont csak egy nagyobb visszaesés után tudott 1,1 százalékot növekedni.
Idén már jobb lehet a helyzet, hiszen közel 3 százalékos növekedést vár a kormány és az európai unió is. Ez viszont leginkább a nagy állami beruházásoknak és a nagy autógyártók egyszeri beruházásának köszönhető.
3. A kormányfő azt is hangsúlyozta, hogy 22 éve nem tapasztalt foglalkoztatási csúcsot ért el az ország, jelenleg több mint 4,1 millió embernek van munkája.
A foglalkoztatottság alakulásáról mindig ugyanazokat kell elmondani. Első ránézésre a számok nagyon szépek, de vannak buktatók, amin nem szabad elcsúszni a helyzet értékelésekor. A KSH által publikált adatok szerint valóban rekordszinten áll az aktív dolgozók száma. De ha részekre bontjuk az elmúlt évek növekedéseit, akkor láthatjuk, hogy csak a közfoglalkoztatottak számának gyarapodása és a külföldön dolgozók javították az adatokat.
4. Magyarország politikai stabilitása a bizonyíték arra, hogy nemcsak túléltük a válságot, hanem meg is tudtunk erősödni a nehéz időszak alatt.
Mi azonban inkább a Fidesz politikai sikerének, mintsem gazdasági eredménynek tudjuk értékelni a 2014-es választások eredményét. De inkább megkérdezzük az olvasóinkat is, hogy gazdasági sikernek tekinthető-e a Fidesz újraválasztása, vagy valami teljesen másra gondolt Orbán Viktor politikai stabilitás alatt?