2015 első negyedévében a fogyasztói árak átlagosan 1 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint az előző év azonos időszakában.
Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője elmondta, éves összehasonlításban leginkább a háztartási energia és az üzemanyagok ára csökkent. Ugyanakkor egy hónap alatt 5,4 százalékkal drágultak az üzemanyagok, és az élelmiszerek ára is emelkedett februárhoz képest, elsősorban az idényáras élelmiszerek drágulása miatt.
A tojás 7,1 százalékkal drágult, viszont csökkent a cukor ára 18,8 százalékkal, a sajt 3,9 százalékkal, a liszt 3,2 százalékkal, valamint a baromfihús 1,8 százalékkal.
A szeszes italok, dohányáruk 2 százalékkal drágultak. A szolgáltatásokért átlagosan 1,9 százalékkal kellett többet fizetni.
A háztartási energia ára átlagosan 5,4 százalékkal mérséklődött, ezen belül a vezetékes gáz 6,5, az elektromos energia 5,7, a távfűtés ára 3,4 százalékkal csökkent egy év alatt.
Az egyéb cikkekért – például testápolók, gyógyszerek, üzemanyagok, valamint kulturális cikkek – 4,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, ezen belül a üzemanyagok ára 11,8 százalékkal csökkent egy év alatt. A ruházkodás 0,1 százalékkal lett olcsóbb.
Az előző hónaphoz képest a fogyasztói árak átlagosan 0,6 százalékkal emelkedtek. Az élelmiszerekért átlagosan 0,4 százalékkal kellett többet fizetni, ami meghatározóan az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség, gyümölcs 3,5 százalékos drágulása miatt van. A legnagyobb mértékben az üzemanyagok drágultak. Átlag felett, 0,8 százalékkal emelkedett a ruhák ára is.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az alacsony infláció kedvező a bérből élőknek és a nyugdíjasoknak is, mert nő a jövedelmük vásárlóértéke. Márciusban ugyan jelentősen drágult az üzemanyag, az olajárak továbbra is messze elmaradnak a korábban jellemző szinttől, ami jelentősen meghatározza az európai és a hazai inflációs folyamatokat – írja az NGM. A nemzetgazdasági tárca szerint egész évben mérsékelt marad az infláció.