A Capital Economics az MTI-n is megjelent közleménye szerint bár a konzervatívok a következő parlament idején elveszíthetik szerény többségüket, mégis, a választási eredmény messze egyértelműbb az előrejelzések alapján vártnál, és lehetővé teszi egy "zűrzavarba fulladó" kényszerű koalíció elkerülését.
A képet némileg árnyalja, hogy az újonnan megválasztott kormányfő, David Cameron bejelentette, népszavazást írna ki arról, hogy Nagy-Britannia kilépjen-e az EU-ból. A Capital Economics szerint a beruházások például megszenvedhetik azt a bizonytalanságot, amely a konzervatívok által a brit EU-tagságról két éven belül tervezett népszavazásig tartó időszakban várható - hangsúlyozta az elemző.
Egy másik brit elemzőcég, a Moody's korábban szintén foglalkozott a brit kilépés lehetőségével. Szerintük a brit gazdaság kilátásait ronthatja a kilépés, hiszen a szigetországba rendkívül sok befektető érkezik az EU más tagállamaibó, a közvetlen külföldi befektetések 19 százaléka ide irányul.
Ezt a tőkebeáramlást súlyosan érintheti a brit kilépés. Emellett Nagy-Britannia az az ország, amelyen keresztül az amerikai áruk jó része beérkezik az EU-ba, és a kilépéssel gyengülne az ország hídszerepe is, vagyis visszaesne a kereskedelmi forgalom, az ezzel foglalkozó cégek hozama és az amerikai tőkebeáramlás is.
Az elemzők szerint a kilépés összességében gyengítené a brit gazdaságot. Már rövid távon is fennakadásokat okozhatna a tőkebeáramlásban, ha felerősödnének a Brexittel kapcsolatos várakozások, és ez növelné a brit befektetési eszközök hozamát, gyengítve egyben a fontot is - írják.
Szintén destabilizáló tényező lehet a skót függetlenségi mozgalom. A tavalyi, sikertelen skót függetlenségi népszavazás érezhetően rontotta Nagy-Britannia államadós-kockázatának piaci megítélését. A mostani választásokon Skóciában egy kivételével minden mandátumot megszerzett a függetlenség mellett elkötelezett Skót Nemzeti Párt, így minden korábbinál több, közel 56 képviselőt küldhet a brit parlamentbe.