Egy, a Balaton északi partján működő gazdasági társaság erdészeti géppark fejlesztésére pályázott állami és uniós támogatásra, utófinanszírozás keretében. Így a vállalkozás saját forrásból valósította meg a beruházást, majd a benyújtott dokumentumok alapján 178 millió forintos támogatáshoz jutott. Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) későbbi ellenőrzése során azonban kiderült, hogy az erdészeti gépek beszerzését a kft. vezetője valótlan, és irreálisan magas összegű számlákkal igazolta, tájékoztat a NAV.
A gyanú szerint miután a társaság normál piaci áron beszerezte a gépeket, papíron eladta őket a saját érdekkörébe tartozó ciprusi és magyar cégeknek. Ők aztán már
száz százalékkal növelt áron adták tovább
azokat a támogatott vállalkozásnak, amely így a pályázatban kiírt legmagasabb összeget tudta igénybe venni. Volt olyan gép, amelynek azonosító címkéjét is meghamisították, mert használt eszközök nem szerepeltek a pályázati kiírásban.
Az ügyben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal közép-dunántúli pénzügyi nyomozói nagyszabású akciót szerveztek. Egyszerre 24 helyen jelentek meg: a társaságok székhelyén, telephelyein, az ügyvezetők lakásán, valamint a könyvelőknél tartottak házkutatást. Három férfit előállítottak, és gyanúsítottként kihallgattak, illetve több tanúkihallgatásra is sor került.
A nyomozók 140 millió forint értékben lefoglaltak erdészeti gépeket, járműveket, fegyvert és követelést, valamint zárolták a vállalkozás bankszámláját. A nyomozás költségvetési csalás gyanúja miatt folyik. Az elkövetők büntetési tétele akár 10 év szabadságvesztés is lehet.