A Bank of England vezetője, Mark Carney a BBC rádió politikai magazinműsorában kijelentette: az elmúlt két évben a korábbi időszak átlagánál 300 ezerrel több idősebb, 50-es, 60-as éveiben járó brit állampolgár maradt aktív szereplője a brit munkapiacnak.
Emellett a brit munkavállalók által ledolgozott munkaórák száma is nőtt; ez átszámítva további 200-300 ezer munkavállaló munkapiaci jelenlétének felel meg, vagyis csak ez a két tényező több mint félmillió plusz aktív munkapiaci szereplőt jelent a korábbi évekhez viszonyítva. Az elmúlt két év alatt ugyanakkor a nettó bevándorlás ennek mindössze a tizedével, 50 ezerrel nőtt - hangsúlyozta.
A Bank of England kanadai vezetőjét - aki két éve áll a brit jegybank élén - azzal összefüggésben kérdezték, hogy a brit statisztikai hivatal (ONS) legfrissebb éves összesítése szerint jelenleg több mint 4 millió külföldi, köztük 1,95 millió külföldi EU-állampolgár dolgozik Nagy-Britanniában, és az utóbbiak közül 942 ezren érkeztek az Európai Unióba 2004-ben felvett közép- és kelet-európai tagországokból.
A konzervatív brit sajtóban megjelent elemzések szerint ez a rendszerint alacsony bérekért dolgozó munkaerőtömeg a fő oka annak, hogy a brit vállalati szektor nem hajt végre olyan mértékű termelékenységjavító beruházást, mint más nyugati uniós gazdaságok vállalatai.
Carney a csütörtöki BBC-műsorban azonban kifejtette: az a jellemző folyamat, hogy a bevándorlók - bár érkezésük után valóban gyakran nem a képzettségüknek megfelelő, így alacsonyabb bérezésű munkát végeznek - idővel "elindulnak felfelé", és eljutnak arra a szintre, amely már megfelel szakképesítésüknek.
Brit sajtóértesülések szerint David Cameron miniszterelnök a 2017-es határidő előtt egy évvel, már jövőre szeretné kiírni a népszavazást arról, hogy Nagy-Britannia az Európai Unió tagja maradjon-e.