Éljen az emelkedő munkanélküliség!

öröm jókedv hangulat USA Amerika
Vágólapra másolva!
Az elmúlt néhány hétben több jó gazdasági adat is jött az Egyesült Államokból, mely valóban alátámaszthatja azt, hogy az első negyedéves gyenge termelési adatok csak egyszeri és szezonális faktoroknak tudhatóak be, ennek megfelelően pedig jól teljesíthet a világ legnagyobb gazdasága az év hátralévő részében.
Vágólapra másolva!

Az év eddigi részében elég vegyes makrogazdasági adatok láttak napvilágot a tengerentúlon, mely számos piaci szereplő fejében egyszerű képletté állt össze, tudniillik jóval odébb lehet a FED első kamatemelése, mint amit eddig árazott a piac. A jelenlegi feltételezések szerint a legtöbben a szeptemberi időpont mellett teszik le a voksukat, de egyre több elemzés szerint akár 2016 elejére is kitolódhat az első monetáris szigorítás szigorítás. Ez a fajta bizonytalanság pedig nyilván nyomot hagyott a dollár árfolyamán is, hisz a tavaly nyár óta tapasztalt nagy menetelés alábbhagyott.

Hol látni a változást a számokban?

Az egyik ilyen adat a kiskereskedelmi forgalom vártnál is magasabb növekedése, az emelkedő bérek, a lassulni nem akaró maginflációs mutató (1,6-2,0 százalékos sávban mozog), a normalizálódó inflációs számok, miután a tavalyi árupiaci mozgások hatása (például a drasztikus olajáresés) szép lassan kikerül a bázisból, illetve az emelkedő munkanélküliség - írja legfrissebb blogbejegyzésében HozamVadász.

Az amerikai munkaerőpiac alakulása az elmúlt 10 évben Forrás: FED, HozamVadász

Emelkedő munkanélküliség?

Igen, nem félreírás ez utóbbi, még ha az elmúlt években teljesen mást is hallhattunk az amerikai munkaerőpiacról. HozamVadász véleménye szerint ez az egyik legfontosabb faktor, ami befolyásolhatja a közeljövőben a gazdaságot, illetve a FED várható lépéseit is.

Az enyhén emelkedő munkanélküliségi ráta ugyanis javarészt nem a csökkenő gazdasági aktivitásnak tudható be.

A válságot követő években az amerikai munkaerőpiacot csaknem két millió ember hagyta el.

A most enyhén (0,1 százalékkal) emelkedő munkanélküliségi adat leginkább az inaktív munkaerő visszatérését jelzi a munkaerőpiacra. Közgazdaságilag leírva ez azt jelenti, hogy a munkaerő iránti kereslet emelkedésével megkezdődött a bérek emelkedése is, amely így már túl magas „lehetőség költséget” (a meg nem keresett pénz is költség) hordoz, ez pedig képes visszacsábítani a piacra egyes munkavállalókat. Ez részben visszafoghatja a bérnyomást, de el nem veszi. Ugyanakkor több kéz többet gyárt, így a gazdasági aktivitásnak adhat egy újabb lökést a munkaerő visszaszállingózása - zárja gondolatait HozamVadász.

Az amerikai munkabérek növekedési üteme 2006 óta Forrás: Tradingeconomics.com
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!