Elsősorban a médiát okolják a pánikkeltésért Kréta lakói – jelentette az Origo tudósítója a helyszínről. Ahogyan fogalmaznak, erős a hitük, és egyáltalán nem látják olyan borúsan a helyzetet, mint ahogyan azt a sajtóban tálalják. A helyiek azt hangsúlyozták a munkatársunknak, hogy továbbra is bíznak a helyzet mielőbbi és hatékony megoldásában.
Az viszont, ahogy a média tálalja a helyzetet, jelentős károkat okozhat a turistaparadicsomoknak
– teszik hozzá a helyiek. Tudósítónknak azt mondták, attól tartanak, hogy az európaiak inkább más úti célt választanak, és nem a görög szigeteken töltik majd a nyári szabadságukat.
Nem pánikolnak a görögök az egyhetes bankzár és a tőkekorlátozások miatt, a legtöbben már kivették a pénzüket a bankból, erősítette meg tudósítónk értesülését Pogátsa Zoltán közgazdász, a Magyar Tudományos Akadémia kutatója, aki jelenleg Athénban van.
Mára Görögországban több a készpénz, mint a bankbetét.
Ráadásul nagyon sokan befektették vagy külföldre menekítették a pénzüket.
A bankok és bankautomaták előtt nem kígyóznak sorok, a boltok, szupermarketek, benzinkutak nyitva vannak, az élet többé-kevésbé a megszokott kerékvágásban zajlik Athénban, mondta a közgazdász.
Az Origo tudósítója pedig azt mondta, Krétán továbbra is lehet bankkártyával fizetni az üzletekben, a kártyaleolvasók még mindenhol működnek.
Az emberek természetesen idegesek, nagy a bizonytalanság, senki sem tudja mi lesz, értékelte a helyzetet Pogátsa Zoltán. A társadalom – ahogy minden társadalom hasonló horderejű kérdésben – megosztott azt illetően, hogy a vasárnapi népszavazáson elfogadják-e Görögország hitelezőinek a "pénzért megszorításokat" receptet követő ajánlatát.
Gyakran alakulnak ki Athén minden szegletében utcasarki minitüntetések, amelyeken a szónokok hangosbeszélőn keresztül győzködik az embereket az egyik vagy a másik döntés helyességéről.
Ami a politikát illeti,
a kormánypártok és az ellenzéki pártok is intenzív kampánnyal készülnek a vasárnapi referendumra.
A kormánypártok (a Sziriza és a Független Görögök) amellett kampányolnak, hogy a lakosság utasítsa el a megszorításokat és a hitelezők ajánlatát. A legtöbb ellenzéki párt ennek ellenkezőjét szeretné elérni, tudtuk meg Pogátsa Zoltántól.
A közbeszédet ez az egy téma határozza meg a televízióban és a sajtóban is.
Az Origo tudósítójának az egyik krétai üzlet eladója azt mondta, ő
biztos, hogy nemmel fog szavazni vasárnap.
Mint fogalmazott, azért, mert nem kér abból a csomagból, ami nagyobb adóterheket és alacsonyabb nyugdíjakat jelentene. Közölte, úgy tudja, édesapjának a nyugdíja a megszorítások után kevesebb, mint a felére csökkenne.
Bár Görögországban nincs bankpánik,
a macedón központi bank utasította az ország pénzintézeteit, hogy minden pénzüket vonják ki a görög bankokból,
miután Athén bejelentette a tőkekorlátozásokat, írja a Reuters hírügynökség. A macedón jegybank szerint az intézkedés ideiglenes, a korlátozások csak a jövőbeli tranzakciókra vonatkoznak, a már folyamatban lévőkre nem.
Macedónia bankrendszerének körülbelül 20 százaléka görög kézben van, az egyik legnagyobb macedón bank, a Stopanska Banka tulajdonosa a görög központi bank. Ha a görög bankrendszer összeomlik, az hatalmas kiadást jelent majd a Macedón államnak. A macedón bankrendszer kiszolgáltatott helyzetéről itt írtunk korábban.