Heti mélypontjára esett a WTI típusú olaj ára, miután az amerikai kormányzat közzétette legfrissebb jelentését, amely szerint a nyersanyagárak már ötödik hete folyamatosan csökkennek, miközben a kitermelés annak ellenére is változatlan szinten maradt, hogy csökkent az üzemben lévő fúrótornyok száma - írja a Marketwatch. Az elmúlt öt hétben az amerikai nyersolaj-tartalékok 14 millió hordóra estek vissza, de még így is 80 éve nem látott szinten vannak.
A befektetők leginkább a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) pénteki ülésére figyelnek, hogy vajon lesz-e bármilyen kitermelési kvóta csökkentés, vagy marad minden a régiben, és továbbra is fürödhet a világ az olajban. Várakozások szerint nem fognak hozzányúlni a mostani napi 30 millió hordós kitermelési limithez (2012 óta azonos szinten van), pláne, hogy az OPEC főtitkára, Abdalla Salem el-Badri szerdán azt nyilatkozta, hogy a szervezet minden kitermelőt üdvözöl.
Amikor az OPEC tavaly novemberben úgy döntött, hogy az árak esése ellenére sem csökkenti az olajkitermelést, több megfigyelő is azt állapította meg, hogy
a lépés nem más, mint az első sortűz a virágzó amerikai olajipar elleni csatában.
"Szaúd-Arábia azzal, hogy a legutóbbi találkozón elutasította a kitermelés csökkentését, arra reagált, hogy az OPEC piaci részesedése már így is 40 százalék alá esett az erőteljesen bővülő amerikai kitermelés miatt" - mondta Jay Hatfield, az AMZA portfolió menedzsere.
Mindezekből egyértelmű, hogy a piaci részesedés védelme vagy akár növelése az egyik legfontosabb cél. Korábban már a szaúdi olajminiszter is utalt arra, hogy Szaúd-Arábia és a többi közel-keleti ország akár hosszú évekig is képes eltűrni a nyomott olajárat, köszönhetően az alacsony kitermelési költségeknek. Sőt, még azon elképzelésének is hangot adott, hogy talán sosem látunk már 100 dolláros olajárat.
Ha azonban nem változtat a kitermelési kvótán, az OPEC-nek jelentős kihívásokkal kell szembenéznie. A Barclays elemzői szerint az ugyanis
szinte lehetetlen megfelelni annak a három szempontnak egyszerre, hogy magas olajárak mellett megmaradjon a kartell piaci részesedése is és hosszútávon fennmaradjon az olajkereslet.
- állapítja meg tényszerűen a MarketWatch írása.
A Barclays szerint egyébként arra is érdemes odafigyelni, hogy mi az, amit nem fog meglépni az OPEC mostani ülésén. Ebből állítottak össze egy top tízes listát, melyből álljon itt néhány fontosabb pont. Ez alapján a kartell:
Ha az OPEC a várakozásoknak megfelelően dönt, azaz nem jelent be semmilyen lépést, akkor
a kereskedők fejvesztve fogják eldobálni long (vételi) pozíciójukat, ami újabb áresést hozhat az olaj piacán
- közölték a Barclays elemzői.