Az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő Eurócsoport egységesen úgy döntött, hogy minden további tárgyalás előtt kivárja a görögországi népszavazás eredményét - közölte az egyik mikroblog-oldalon a szlovák pénzügyminiszter.
Ne kössük a szekeret a lovak elé
- tette közzé rövid üzenetét Peter Kazimir.
Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter, az Eurócsoport elnöke ugyanitt jelentette be, hogy a miniszterek telefonos konferenciabeszélgetése véget ért, és hamarosan írásos és videónyilatkozatot is közzétesz majd. (MTI)
Ciprasz görög miniszterelnök tévéinterjúban szólt a görög lakossághoz, és megerősítette, hogy vasárnap lesz népszavazás. Ugyanakkor azt mondta, hogy ha
a voksolók többsége a 'nem'-re szavaz, az még nem jelenti azt, hogy ki kell lépni az eurózónából.
A 'nem' szavazat (elutasítják a görögök a hitelezők által nyújtott csomagtervezetet) sokkal inkább azt jelenti, hogy a görögök visszatérnek az európai értékekhez, és egy másik, sokkal élhetőbb megoldás mentén kell kivezetni az országot a válságból - mondta a kormányfő.
Ciprasz azzal is próbálta bizonygatni Európa iránti elköteleződését, hogy emlékeztetett, tavaly még ő is pályázott az EU elnöki posztjáért.
A görög miniszterelnök szerint a népszavazás megtartása jobb feltételeket is hozhat a hitelezőkkel való megállapodás során. Ugyanakkor igyekezett nyugtatni a kedélyeket, hogy nincs veszélyben az emberek fizetése, nyugdíja, illetve a bankban elhelyezett pénze.
A kormányfő arra kérte a lakosságot, hogy a 'nem' mellett tegyék le a voksukat,
mindezt úgy, hogy mindent meg fog tenni azért, hogy az átmeneti időszak minél fájdalommentesebb legyen. De a 'nem' szavazat jelenti a társadalmi igazságosság elvét.
Egyelőre hiába tűnik úgy, hogy a Ciprasz vezette kormány kapitulál a nemzetközi hitelezők előtt, Angela Merkel német kancellár határozott állásponton van:
A vasárnapi népszavazás előtt nem fognak tárgyalni egy újabb mentőcsomagról.
A kancellár azt is elmondta, hogy a görögöknek jogában áll megtartani a hétvégi referendumot arról, hogy akarnak-e megszorításokat vagy sem, de a többi 18 eurózónás országnak is jogában áll véleményt formálni, illetve reagálni. Az ajtók továbbra is nyitva állnak, hogy egyeztessünk a görög helyzetről, bár most már más a helyzet, mivel az eurózóna és a hitelezők által adott határidők kedd éjjel lejártak, mégpedig úgy, hogy Görögország nem teljesítette kötelességét - fejtette ki álláspontját Merkel.
Az eurózóna nincs veszélyben, de bármilyen tárgyaláshoz az IMF-re is szükség van. Itt nem az eurómilliárdokról van szó, hanem arról, hogy az EU versenyképes tud-e lenni a jövőben - emelte ki Merkel.
Csak azért nem kell megállapodást kötni, hogy legyen valami...
- mondta állítólag Merkel.
Az EU illetékesei szerint egy újabb megállapodás tető alá hozása akár több hétbe is telhet. Ha pedig új mentőcsomagra lenne szükség, ahhoz az eurózóna-tagországok parlamentjeinek is rá kellene bólintaniuk, ami meg azért lenne érdekes, hogy mindenhol nyári szünet jön.
Az elmúlt órákban több pletyka is szárnyra kelt, amelyek szerint elmaradhat a vasárnapra tervezett görög népszavazás. Ezt a görög források egyáltalán nem erősítették meg, de úgy tudni, hogy pár órán belül Alekszisz Ciprasz miniszterelnök tévényilatkozatot fog tenni.
Az FT szerint a Ciprasz által tegnap este küldött levélben 29,1 milliárd eurós újabb mentőcsomagot kér a nemzetközi hitelezők által alkotott trojkától. Cserébe Athén el fogja fogadni a reformokat, bár az áfarendszer átalakításával kapcsolatban van néhány kérése, mégpedig hogy a görög szigetek esetében 30 százalékkal kisebbek legyenek az áfakulcsok.
A nyugdíjrendszer átalakítása kapcsán is könnyítést kért a görög miniszterelnök, mégpedig azt, hogy csak októbertől lépjen életbe, hogy 2022-ig 67 éves korra emelik a korhatárt.
Az Eurócsoport pénzügyminiszterei ma délután ülnek össze (várhatóan 18 órakor) görögügyben, és az új helyzet, illetve javaslatok mentén már lehet, hogy más megvilágításba helyeződnek a tárgyalások. Ugyanakkor mindenki szeme előtt ott lebeg a vasárnapi népszavazás is, amelyen a görög lakosságnak kellene ítéletet mondania arról, hogy elfogadja-e a megszorításokat, vagy sem.
Tegnap Angela Merkel úgy nyilatkozott, hogy ezen a héten semmilyen döntés nem lesz görögügyben, mert a népszavazás sok mindent befolyásolhat.
A mostani helyzetben az is elképzelhető, hogy a hitelezők nem elégednek meg a mostani kapitulációnak látszó döntéssel, mivel ha sikerül is megegyezni egy újabb csomagról vagy a határidők kitolásáról, egyáltalán nem biztos, hogy a Ciprasz vezette kormány partner lenne bármilyen reformokban, mivel az elmúlt hónapokban szinte minden bizalmat eljátszottak.
Ráadásul a görög nép most még jobban a bőrén érezheti, hogy mi lenne akkor, ha nem fogadja el Görögország a feltételeket, tudniillik a hétfő óta érvényben lévő tőkekorlátozások és bankzárak jelentős érvágást jelentenek az embereknek. Persze fontos hozzátenni, hogy az Európai Központi Bank most sem állította le az ELA-kereten keresztüli görög bankrendszer-finanszírozást (jelenleg 89 milliárd euró), így ennek köszönhető, hogy a bankok nem mentek még csődbe. Ha ez megszűnne, akkor lenne óriási bajban Görögország.
Ciprasz mostani bejelentése egyfajta kapitulációt is jelenthet, bár egyelőre felesleges elhamarkodott következtetéseket levonni. Elképzelhető, hogy
a görög miniszterelnök is érzi, hogy a vasárnapra tervezett népszavazás esetleg az "igen" voksok győzelmét hozhatja, ami az ő politikai életének is végét jelentheti.
Sőt egyre több híradás számol be arról, hogy kezd fogyni a levegő a mostani görög kormányzóerő körül.
Ráadásul mától kezdve Görögország estében beállt egy kvázi csődhelyzet, mivel a tegnapi határidőig nem teljesítették az IMF felé fennálló és lejárt 1,6 milliárd eurós tartozásukat. Bár több illetékes is úgy nyilatkozott, hogy ez nem jelent automatikus csődöt, pusztán fizetési késedelmet a görögök részéről.
A hír hatására az európai börzék jelentős pluszba lendültek, a német DAX-index már most is több mint 2 százalékos pluszban mozog. A forint is erősödni tud az euróval szemben, a hír hatására 313,50-ig esett be az EURHUF jegyzése, jelenleg 314-nél zajlik a kereskedés.