Az elmúlt hónapok biztató jelei után, hogy a felek végre megegyeznek, a görög helyzet hirtelen nagyot romlott a múlt héten. A görög miniszterelnök, Alex Ciprasz ugyanis bejelentette, július 5-re népszavazást ír ki a kérdésről, amiben arra kéri a görög szavazókat, hogy mondjanak nemet a hitelező trojka javaslataira. Ezzel Görögország eurózónából történő kilépésének lehetősége, a Grexit egyre közelebb kerül, írja közleményében a CBRE.
Vajon egy Lehman-csődhöz hasonló esemény közeleg, vagy ez csak egy következő epizód egy zömmel belföldi görög tragédiában?
A hitelezők szempontjából a görög kérdés fő problémája nem egy lefelé tartó hitelválság-spirál, hanem – a rövidtávú bizonytalanság mellett – a lehetséges Pandora szelencéje-hatás, amit az ország monetáris unióból történő kilépése idézhet elő, közölte a CBRE. Ha a Grexit megtörténik, akkor szerintük a piacok figyelme a többi, gyengébb helyzetben lévő eurózóna-tagország kötvénypiacára irányulhat.
A CBRE szerint a görög bizonytalanság okozta probléma az, hogy
nehéz megmondani, mikor lesz vége.
Egy népszavazást lebonyolítani ilyen rövid idő alatt ambiciózus cél, viszont az eredmények ismeretében sem lesz egyértelmű, mi történik ezután. A választók a hitelezők javaslataira mondanak nemet vagy igent, nem pedig a közös valutára. A népszavazás eredménye nem az, hogy „igen, kell nekünk az euró” vagy „nem, hagyjuk el az eurót”, ezért
a válság még hetekig-hónapokig elhúzódhat,
írja Neil Blake.
A szakértő szerint ha a Grexit bekövetkezik, és az további válsághullámot idéz elő Dél-Európában, akkor
jelentős a veszélye annak, hogy az üzleti- és befektetői bizalom nagyot esik,
és az ingatlanok hozama emelkedni kezd, még a prémium-kategóriában is.
Ez alól kivételt képezhet néhány érett piac, hiszen a „biztosba” való menekülés több nyugat-európai hozamgörbe esetében pont ellentétes hatást válthat ki: a tőke ezekre a piacokra összpontosul, és további hozamcsökkenést idéz itt elő, olvasható a közleményben. Neil Blake szerint
a vállalati- és a fogyasztói bizalom is eshet, utóbbi pedig a kiskereskedelemre is jelentős hatással bírhat.
Katasztrofális görög következmények
Londoni elemzők szerint a görög gazdaságban katasztrofális, Közép-Európában ugyanakkor jóval enyhébb következményei lennének a Grexitnek.Jelenleg sajnos közelebb vagyunk egy negatív forgatókönyv megvalósulásához, mint korábban, de még véglegeset nem lehet mondani, írja Neil Blake.