Úgy tűnik, az amerikaiaknál elszakadt a cérna, nem bírják tovább tétlenül nézni az európai huzavonát görög-ügyben. A CNBC hírtelevízió információi szerint Európába utazik Jack Lew, az USA pénzügyminisztere, hogy rávegye európai kollégáit arra, ne hagyják összeomlani Görögországot. Természetesen Wolfgang Scahuble is fogadja majd, aki viszont nagy kritikusa az újabb görög mentőcsomagnak. Elképzelhető viszont, hogy Lew elkésett.
Az IMF ugyanis rendesen megkavarta az állóvizet azzal a jelentésével, amely ma került teljes egészében nyilvánosságra. A dokumentummal a Valutaalap tulajdonképpen azt üzente meg, hogy ha a szerintük fenntarthatatlan görög adósságot valamilyen módon nem rendezik az újabb, 85 milliárd eurós mentőcsomagban, hamarosan minden hitelezőnek újra a zsebébe kell nyúlnia.
Az IMF javaslatának egyik legfontosabb eleme, hogy a hitelt nyújtó európai országok adjanak 30 éves haladékot Görögországnak a hitelek törlesztésére,
ráadásul a kölcsönök futamidejét is "drámai mértékben" növeljék meg. Ha erre nem hajlandók az európai hitelezők, akkor az adósság jelentős részének elengedésére van szükség a Nemzetközi Valutaalap szerint, vagy arra, hogy Görögország költségvetése közvetlenül, pénzinjekciók formájában jusson forráshoz a jövőben.
A napvilágra került IMF dokumentum arra is kitért, hogy
mindaddig nem tudnak részt venni egy harmadik mentőcsomagban, amíg Görögország adóssága fenntarthatatlan pályán mozog,
ráadásul Athén 2 milliárd eurónyi hátralékot halmozott fel a Nemzetközi Valutaalap felé az elmúlt két hétben azáltal, hogy nem törlesztette hiteltartozásait.
A Reuters tudósítása szerint a német pénzügyminisztérium szóvivője azt nyilatkozta, hogy a görög adósság lejáratának meghosszabbítása továbbra is egy opció, mindaddig, amíg a hitelek jelenértékét nem mérsékli túlságosan, különben ez is csak egy adósságleírás lenne, csak más utat járva - írja a The Guardian. Hozzátették: hogy az IMF-tanulmány már a hétvégi tanácskozás során is a kezükben volt.
A tanulmány egyébként részben a görög kormányt okolja azért, hogy a helyzet ennyire elmérgesedett. A görög kormány lazított a szigoron a tavalyi évben - olvasható a dokumentumban. Azt is leírták, hogy az elmúlt hetek bankzárlata gyorsította az adósság fenntarthatatlanná válását.
Az IMF nem elégedett a hétfői megállapodással sem. A szervezet egyik név nélkül nyilatkozó tisztségviselője azt mondta, hogy az "nem nagyon konkrét”, néhány fontos kérdést nem tisztáztak a felek. "Ez semmi esetre sem egy átfogó, részletes megállapodás" - mondta az MTI tudósítása szerint az IMF munkatársa.
Hiába okolja az IMF a görög kormányt a bajokért, a megszorításokat ellenző Sziriza többségben lévő parlamenti képviselői csak azt hallották meg az egészből, hogy egy megoldás van, méghozzá az adósságrendezés. Valószínű, hogy a baloldali politikusok sem számítottak arra, hogy pont a Nemzetközi Valutaalaptól, a globális kapitalizmus egyik legfontosabb intézményétől kapnak érveket a mai parlamenti szavazás előtt.
Alekszisz Ciprasz miniszterelnök - plusz a Sziriza elnöke - egy tévéinterjúban védte a megállapodást, ami szerinte még mindig jobb, mint a kilépés az eurozónából.
Angela Merkel német kancellár korábban határozottan elutasította a görög adósságleírás ötletét, és pénzügyminisztere, Wolfgang Schauble is elmondta már, hogy a görögök kilépése az eurozónából talán jobb megoldás volna, mint az újabb mentőcsomag. Ha az IMF az adósságkérdés rendezetlenségére hivatkozva kimaradna ebből a csomagból, Németország is kapna egy jó érvet a kezébe a visszavonuláshoz.