Az NGM rehabilitációs hozzájárulást fizet azoknak a pályázó cégeknek, amelyeknél legalább 25-en dolgoznak, és a megváltozott munkaképességű személyek létszáma nem éri el az állomány 5 százalékát, de növelnék ezt az arányt.
Ezeknek a cégeknek fel készíteniük a szervezetüket a megváltozott munkaképességűek alkalmazására. Olyan munkahelyeket, munkakörnyezetet kell biztosítaniuk, amelyek a megváltozott munkaképességűek egészségét, testi épségét sem veszélyeztetik.
Azok az emberek számítanak megváltozott munkaképességűnek, akik testi vagy értelmi fogyatékkal élnek, vagy akiknek az orvosi rehabilitációt követően munkavállalási és munkahely-megtartási esélyeik testi vagy szellemi károsodása miatt csökkentek.
A megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása csak akkor lehet sikeres, ha a cég előkészíti az új munkavállalók alkalmazását. A cégvezetésnek alaposan át kell gondolnia,
hogyan tegye befogadóvá a vállalati kultúrát.
Érdemes megvizsgáltatni egy rehabilitációs szakemberrel, hogy mely munkakörök alkalmasak egy adott szervezeten belül a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására.
Fel kell térképezni azt is, hogy milyen hivatalos és civil szervezetekkel érdemes szorosabb kapcsolatot kiépíteni, ha a cég megváltozott munkaképességű személyeket kíván foglalkoztatni. A hosszabb beilleszkedési folyamat miatt javasolt esetleg egy mentorrendszer kidolgozása is, és érdemes időnként áttekinteni a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatásának viszonyait, kihívásait, illetve eredményeit.
A fizikai környezetet és a munkakörülményeket a megváltozott munkaképességű személyek tulajdonságaihoz kell illeszteni egyrészt hogy a munkavégzés
ne okozhassa egészségi állapotuk rosszabbodását,
és ne idézzen elő baleseti veszélyt, pl. egy gép kezelőelemeinek átalakítása, áthelyezése, hangfelismerő program telepítése a látáskárosultak számára, gyengén látóknak szöveg-nagyító, illetve helyi megvilágítás alkalmazása, álló helyett ülő munkahelyek kialakítása, munkarend változtatás, vagy a műszakok számának csökkentése.
Feltétlenül szükséges a munkahely akadálymentesítése: feltétel, hogy az ajtók, átjárók, szintbeli különbségek, áthidalók, lépcsők, zuhanyozók, mosdók és a munkahellyel összefüggő berendezések is használhatók legyenek a megváltozott munkaképességűek számára.
Az akadálymentesítésnek ugyanakkor komplexnek kell lennie,
azaz valamennyi megváltozott munkaképességű csoporthoz tartozó munkavállaló szükségleteire oda kell figyelni.
Az NGM projektje a „Munkahelyi egészség és biztonság fejlesztése, a munkaügyi ellenőrzés fejlesztése” címet kapta, azonosítószáma: TÁMOP-2.4.8-12/1-2012-0001.