Fekáliára utaló baktériummal fertőződött az ivóvíz Barcson - írtuk meg hétfőn. Ennek ellenére a lakosság továbbra is ugyanazt a vízdíjat kell, hogy fizesse az elhasznált, szennyezett vízért. A vizet szolgáltató DRV Zrt. lajtos kocsival ingyen osztja az ivóvizet, ez azonban mégsem ugyanaz a szolgáltatás, mint a vezetékes ivóvíz. Ráadásul helyiek beszámolója szerint a víz nemcsak ivásra, de mosdásra sem alkalmas, bőrpirosodást okoz. Így a lajtos kocsis vízosztás nem pótolja egészen a háztartások vízszükségleteit.
A DRV-t e-mailben kérdeztük arról, miért kell egy gyengébb minőségű szolgáltatásért ugyanazt a díjat fizetni, mint korábban. A szolgáltató kérdésünkre azt válaszolta, "vizsgálják annak lehetőségét, hogy érvényesíthető-e jóváírás az árhatóság által megállapított díjakból a havária időszakára".
Azonban, mint írják, a vízdíjakat nem ők, hanem a barcsi önkormányzat szabta meg. "A tartálykocsis vízellátást térítésmentesen biztosítja a szolgáltató, nem kerül hozzáadásra a helyi vízdíjakhoz (...) A víziközmű-szolgáltatás díjait nem a társaság határozza meg, a DRV Zrt.-nek üzemeltetőként kötelezettsége alkalmazni az árhatóság által megállapított díjakat. 2011. év végéig az önkormányzat mint díjmegállapító hatóság határozta meg a vízdíjakat. 2012-től kezdődően a víziközmű-törvény előírása szerinti díjmoratórium van érvényben, 2013. július 1-től a társaság érvényesíti a lakossági 10%-os díjcsökkentést" - írták.
Korábban az Origo megkereste a barcsi KDNP-s polgármestert, Karvalics Ottót, aki azonban nem kívánt válaszolni a kérdésekre. Titkárnőjével üzente: a témával kapcsolatban a DVR-nél érdeklődjünk.
Barcson egyébként országos összehasonlításban is rendkívül magas az ivóvíz- és csatornadíj. A kettőt összeadva 850 forintba kerül a víz köbmétere, amely több, mint például Budapesten. Pedig a fővárosban világviszonylatban is rendkívül drága a víz.
Cikkünk megjelenése előtt e-mailben fordultunk a barcsi polgármesteri hivatalhoz, akiktől a következőket kérdeztük:
Válaszaikat, amennyiben megérkeznek, közöljük.