Az amerikai tőzsdék 2011 óta nem látott eséssel zárták a kereskedést, az ázsiai piacokon viszont hajnalban némileg enyhült a nyomás, mivel a kínai jegybank a piaci pletykák szerint további monetáris lazítási eszközökhöz nyúlhat, akár már pénteken csökkenthetik a kötelező tartalékrátát - írja reggeli hírlevelében az Equilor.
Az emelkedés azonban nem bizonyult hosszú életűnek, Shanghaj 2014-es szintjén, 3000 pont alatt, 6,6% csökkenéssel zárta a napot.
A tegnapi általános eladási hullámban
az Apple részvényei még emelkedtek is egy szakaszban
, mivel Tim Cook, az Apple vezérigazgatója jó híreket közölt a kínai eladásokról.
Dennis Lockhart, Fed kormányzó a Berkeley Egyetemen elmondta, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed idén megkezdheti a szigorítási ciklust, de a makroadatok és a gazdaság fellendülését szorosan fogják követni és nem szükséges minden ülésen 25 bázispontot emelni. Ezúttal azonban nem tért ki a szeptemberi időpontra, így
a piac úgy értelmezte szavait, hogy későbbre tolódhat a kamatemelés.
Délután az amerikai makroadatok javíthatják a hangulatot: az ingatlanárak
a 20 amerikai nagyvárosban nagyobb ütemben nőhettek
köszönhetően kereslet fellendülésének.
Az amerikai fogyasztói bizalmi index a várakozások szerint szintén növekedett az előző hónapi négyéves negatív csúcs után. Az adatokat délután négykor közli a New York-i Conference Board.
A német GDP utolsó, második negyedéves közlése reggel megerősítette a korábban mért 1,6%-os növekedési ütemet. A német, osztrák, luxemburgi, svájci pénzügyminiszterek 8:30-tól tartanak találkozót Salzburgban, az erről szóló sajtótájékoztató 14:30-kor kezdődik. Az ECB alelnöke Vitor Constancio 12:40-kor beszél a monetáris politikáról az Európai Gazdasági Egyesület (EEA) ülésén, Mannheimben.
Itthon kamatdöntő ülést tart délután az MNB, várhatóan nem lesz változás az alapkamat mértékében. A hétfői globális eladási hullámban hazai vezető részvények közül
a MOL árfolyama süllyedt a legnagyobb mértékben, az olajtársaság a zárásban majd 7%-os esést mutatott.
A következő fontos technikai támasz a 200 napos mozgóátlag, 13 133 Ft-nál. Az OTP hasonló teljesítménnyel zárta a napot, itt 5 074 Ft-nál húzódik fontos támasz.
Viszonylag jól tartotta magát a forint a hét első kereskedési napján. Az euró-forint árfolyamában két fontos szintre érdemes figyelni, mivel sávban mozog. Erős támasz 312-nél, míg ellenállási zóna 317,00-318,10 között van. Amennyiben a bizonytalan befektetői hangulat fennmarad, megpróbálkozhat az ellenállás áttörésével, de valószínűleg erre nem a mostani hullámban kerül sor.