Az amerikai jegybank kamatdöntő üléséig már csak 3 hét (szeptember 16.) van hátra. A pénzpiac szereplői árgus szemekkel figyelik a már megszokott augusztusi jegybanki banzájt, melyet a Wyoming állambeli Jackson Hole-ban tartanak a jegybankelnökök és egyéb prominens monetáris döntéshozók. A mostani összejövetelre még több tekintet szegeződik, hisz az ott elhangzó véleményekből, megnyilvánulásokból próbál valamit kiszűrni a befektetési világ a Fed kamatpolitikájáról – írja a CNBC.
A Sziklás-hegység lábainál elterülő településen a Fed igazgatótanácsának tagjai és a szövetségi államok jegybankelnökei mellett olyan befolyásos pénzpiaci szereplők is tiszteletüket teszik, mint az Európai Központi Bank vagy a japán jegybank elnöke. A befektetők viszont csalódhattak, hogy
a meghatározó eseményt épp Janet Yellen, az amerikai jegybank elnöke mondta vissza,
de a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság (FOMC) több tagja is visszakozott. Daniel Tarullo, igazgatótanácsi tag, Charles Evan, a chicagói Fed és John Williams, a san francisco-i Fed vezetőinek távolmaradása aggasztja a befektetőket, hiszen Yellennel egyetemben ők is szavazati joggal bírnak a tíztagú amerikai jegybank monetáris testületében.
Szinte borítékolható, hogy a konferencia csúcspontja Stanley Fischer, a Fed alelnökének szombati beszéde lesz. A felszólalástól remélheti a pénzügyi világ, hogy az alelnök legalább információmorzsákkal szolgál, lesz-e szeptemberben kamatemelés vagy sem.
Az utolsó dolog, amit a Fed akar, meglepetést okozni
– véli Ryan Sweet, a Moody’s senior közgazdásza.
Még a hónap elején a Bloomberg Tv-nek adott interjúban Fisher azt mondta, hogy az alacsony infláció aggodalommal tölti el a Fedet. Akkor a piac meglepődve hallgatta a jegybankár nyilatkozatát, többen is azt olvasták ki belőle, hogy szeptemberben még nem fog hozzányúlni a kamatokhoz az amerikai jegybank.
Az amerikai jegybank eddigi szándékáról eddig annyi tudható, hogy a szeptemberi kamatdöntést a munkaerőpiac javulástól és a két százalékos inflációs cél elérésétől tette függővé – közölte a MarketWatch. Míg az első feltétel teljesült, addig a második gyenge lábakon áll. A képet az olajárak mélybe zuhanása, a vészesen lassuló kínai gazdaság és a jüan sorozatos leértékelése tovább árnyalhatja, de a hétvégére már többet tudhatunk.
Mindenesetre az biztos, hogy a mostani összejövetel középpontjában az inflációs dinamika és a monetáris politika közötti kapcsolat lesz. Ebből is kitűnik, hogy jelenleg ez az egyik fontos kérdés a világban. Tavaly a munkaerőpiaci folyamatok kerültek kitárgyalásra, akkor még ennek alakulása jelentette az egyik fő csapásirányt a monetáris politika egén.