Kaushik Basu, a nemzetközi pénzintézet vezető közgazdásza a Financial Times című londoni gazdasági napilapnak adott, szerdán megjelent nyilatkozatában kifejtette, hogy
a Fed-nek el kellene halasztania a kamatemelést a kínai gazdasági növekedéssel kapcsolatos, egyre növekvő bizonytalanság és annak a világgazdaságra gyakorolt kedvezőtlen hatása miatt.
"A világgazdasági helyzet olyan zavarosnak tűnik, hogy szerintem más országok meglehetősen megszenvedik, ha az Egyesült Államok gyors lépést tesz mindennek a kellős közepén" - mondta Basu, akinek figyelmeztetése jól mutatja a közelgő amerikai kamatemelés miatti aggodalmak erősödését.
A Nemzetközi Valutaalap hasonló tanácsot adott a közelmúltban: a bizonytalan világgazdasági kilátásokra hivatkozva a kamatemelés 2016-ra való eltolását javasolta a Federal Reserve szeptember 16-17-én ülésező nyíltpiaci bizottságának.
Az elmúlt hetek piaci turbulenciái és az ingadozó árak miatt az IMF szerint a fejlett gazdaságoknak továbbra is érdemes támogató, laza monetáris politikát folytatni, pláne, hogy az infláció továbbra is alatta van a közép távú inflációs céloknak. Emellett a fiskális politikának is ösztönöznie kell a növekedést.
A feltörekvő piacokat sokkolná és új válságba taszítaná, ha a Fed szeptemberben elindítja a kamatemelési ciklust
- mondta Basu, rámutatva, hogy hiába figyelmeztetett jó előre a Fed az idei kamatemelés lehetőségére, az mindenképpen tőkekivonáshoz és erős devizapiaci mozgásokhoz vezet a feltörekvő országokban. A valószínűleg tovább erősödő dollár pedig kedvezőtlen hatást gyakorolna az amerikai gazdaság növekedésére.
Múlt héten az Európai Központi Bank is rontott a növekedési kilátásokon, ráadásul 2016 végéig folytathatja a laza monetáris politikát.
A határidős piaci jegyzések alapján az augusztus végi 38 százalékról 28 százalékra csökkent azok aránya, akik szeptemberi kamatemelést valószínűsítenek, míg a decemberi időpontot immár 59 százalék tartja lehetségesnek.