Az idei csúcstalálkozón a kínai gazdaság vészes lassulása és az amerikai jegybank kamatemelési kilátásai köré koncentrálódtak a felszólalások, míg a görög adósságkérdést érintőlegesen vitatták meg a pénzügyi vezetők - közölte a Bloomberg. Az euróövezetben szorosabb pénzügyi összefonódást sürgettek a résztvevők.
A Nemzetközi Valutaalap feje teljes gazdasági generált javasolt a világ legnagyobb gazdasági szereplőinek, különben nem jósol fényes jövőt a feltörekvő országok számára. A júliusi előrejelzések szerint még 3,3 százalékos bővülést prognosztizált az IMF 2015-re, míg az euróöveztben 1,5 százalékkal számolt, de a találkozót megelőzően Christine Lagarde a számok lefelé korrigálását helyezte kilátásba az idei évre. A kínai gazdaság vészes lassulása miatt jutott erre az IMF elemzői csapata.
A tavalyi G-20 csúcstalálkozón még évi két százalékos GDP növekedést jövendöltek a világ legfejlettebb országait tömörítő blokkra vetítve 2019-2020-ig, amelyekhez strukturális reformokat ígértek be a résztvevők. Mindezen törekvések mostanra hiú ábrándnak bizonyultak, és hazai politikai csatározásokba torkolltak.
A növekedés mértéke, a külkereskedelmi mérleg, a befektetések aránya alacsony, míg a munkanélküliségi ráta még mindig magas”
– összegezte a nem túl fényes kilátásokat az IMF elnöke.
A feltörekvő országok közül többen is recesszióban vannak vagy megtorpant a növekedésük. A nyersanyag exportőröket viseli meg leginkább a kínai gazdaság belassulása, ráadásul mindez az árupiaci termékek évek óta tartó lejtmenetével párosul. A várható amerikai kamatemelés pedig tovább ronthatja ezen országok kilátásait, hisz egyre drágább lesz az államadósságuk finanszírozása.
„Összehangolt monetáris politikai lépésekre van szükség a fejlődő országokban, amelyek a növekedést támogatják. Emellett olyan strukturális reformok kellenek, amelyek a termelékenységet segítik elő” – mondta Lagarde.
A Vautaalap feje az amerikai jegybankot óva intette az idő előtti kamatemeléstől. Lagarde szerint nemcsak a feltörekvő országok gazdasági újraéledését nehezítené meg a Fed lépése, de az amerikai gazdaság sem kész még rá.
Az IMF-vezér 2016–ra ütemezné át a kamatemelést.
A pénteken közzétett amerikai munkaerő-piaci mutatók sem arról tanúskodnak, hogy a tengerentúli gazdaság készen állna a lépésre - írja a MarketWatch.
"Európa gazdasága elindult a megerősödés útján" - nyilatkozta Pierre Moscovici, az Európai Unió gazdasági ügyekért felelős biztosa, akinek véleményét Catherine Mann, az Economic Cooperation and Development vezető közgazdásza is osztja:
Európa szép csendben fejlődik, ha bármi probléma is merülne fel, az EKB kész az azonnali beavatkozásra."
Az euróövezet júliusi GDP növekedési száma azonban még mindig csak a fele a világgazdaságban mért bővülési ütemnek, ráadásul még csak most próbálja meg lerázni magáról az adósságválság okozta béklyókat. Mind a belső fogyasztás, mind a befektetések aránya növekvőben van azok után, hogy évekig nagyon gyengén muzsikált.
Mario Draghi, az EKB elnöke is kritikusabban látja a pénzügyi zóna helyzetét és a tagállamok kormányainak összefogására szólított fel a találkozón:
Az összehangolt monetáris politika nem elég, szorosabb együttműködésre van szükség a jövőben.”