Az 1972-ben bemutatott világhírű filmdráma az egyik legismertebb gengszterfilm, valódi klasszikus. Jogosan merül fel a kérdés, hogy miért kéne ebből bármit is tanulni. Pedig van jó néhány példa a filmben, amely analóg az üzleti világgal. Gondoljunk csak az egyik leghíresebb idézetre, amely úgy szól:
Tartsd magadhoz közel a barátaidat, de ellenségeid még közelebb!".
A mondás az üzleti életben is megállja a helyét: nem árt sasszemmel figyelni a versenytársakat.
David Crawford, a Branded3 amerikai digitális ügynökség ügyvezetője szerint a Keresztapa mindhárom része tanulságos a vállalkozóknak. A család feje, Don Vito Corleone annak köszönheti hírnevét, hogy igazságos, tisztelettudó és kiáll a meggyőződése mellett. Nem megfélemlítéssel vívta ki mások tiszteletét, hanem kiérdemelte azt. Ezek az értékek az üzleti életben is sikert hoznak.
Mit taníthat az üzletről egy olyan film, amelyben szuperhősök harcolnak űrlényekkel? A Fiverr blog szerint mindegyik szuperhősnek megvannak a különleges képességei, és bár egyedül is erősek, ha összefognak, legyőzhetetlenné válnak. Ez mindenkinek jól lecke, aki csapatban dolgozik, vagy csapatot irányít. A megfelelő emberi erőforrás kiválasztása és jó beosztása létfontosságú.
Egymásra támaszkodni nem gyengeség, épp ellenkezőleg: erősség.
Egy erős csapat pedig bármire képes.
A 2013-as sikerfilm tanmese azokról a túlzásokról, amelyek az üzleti sikert kísérhetik. Nemcsak a kicsapongó életmódról és a drogrokról van szó, hanem a mértéktelenségről az élet minden területén és a kapzsiságról. Minden vállalkozónak fontos meghatározni, hogy mit jelent neki a siker. Így lehet igazán a célokra koncentrálni és mindent megtenni azokért, persze nem minden áron és nem mások kárára.
A film másik tanulsága a határozottság és a magabiztos fellépés fontossága. A főszereplő Jordan Belfortról (Leonardo Dicaprio) rengeteg rosszat tudnánk mondani, de a magabiztosság biztosan az egyik fő erénye. Higgyünk abban, hogy sikeressé válhatunk, kezdjünk el dolgozni rajta, a többi pedig menet közben alakul.
A 2011-es életrajzi dráma az Oakland Athletics baseballcsapat és a csapatfőnök, Billy Beane meghökkentő sikerét mutatja be. A filmben Beane (Brad Pitt) és egy fiatal közgazdász a kedvezőtlen pénzügyi helyzetben új, statisztikai alapokon nyugvó játékoskiválasztási módszereket kezd alkalmazni, amelyet a csapat vezetése nehezen fogad el. Kezdetben mindenki csak nevet rajtuk, de aztán jönnek az eredmények.
A tanulság, hogy ha nagyvállalatokkal szeretnénk felvenni a versenyt kis piaci szereplőként, akkor új, sajátos megközelítésre van szükség, mert a nagyvállalati szféra egy külön világ, és az ő módszereikkel, stratégiájukkal nincs esélyünk.
Az eredetiség is épp olyan jól jön az üzletben, mint a tapasztalatok és a jó gyakorlatok.
Beane ugyanazokkal a problémákkal találkozott, mint nagyobb versenytársai, de újszerűen közelítette meg azokat. Ez minden vállalkozónak jó lecke.