Úgy érzi,
De ebben a felsorolásban csak az egyik elem szól az elviselhetetlen környezetről. A többi esetben nincs baj a jelenlegi helyzettel, a vállalkozás egyszerűen értékes alternatívának tűnik.
A nyilvánvaló kockázatok miatt kezdetben jó ötletnek tűnik két végén égetni a gyertyát. Sokan azzal indulnak el, hogy csak akkor borítanak majd mindent, amikor a vállalkozás hasít, de legalábbis nagyon biztató jeleket mutat. Csakhogy ez nem működik mindenkinél.
Járt utat hagyni a járatlanért, mindezt ráadásul saját zsebből finanszírozva, és kezdetben a cashflow halvány reménye nélkül – erre valóban ésszerű biztonsági tartalék egy már létező státusz. Legalább a bevétel biztos, ha nem is a vállalkozásból. Ha a munkavállaló megtartja az állását, bármikor felmondhat, amikor már fut a szekér. Ha felmond, és ezt később megbánja, nagyon-nagyon nehéz lesz visszaszereznie a székét. Ráadásul van mit átvinnie – és ha az elemi jóízlés tiltja is, hogy ez az irodaszerekre vonatkozzon, a kollégák jó tanácsai, tapasztalata, még akár a profi kapcsolati háló egy része is komoly segítség lehet.
A szűk keresztmetszet az időfaktor. Hová és hogyan szuszakolja be a friss céges ügyeit, aki reggeltől-estig mással foglalkozik? Marad az éjszakázás és a hétvégék, ezt pedig nyilvánvalóan csak rövid távon lehet bírni. Így hát hosszabb idő alatt épül majd fel az üzlete. Szintén problémás, hogy két vasat tartva a tűzben az ember sehol nem tudja igazán bedobni magát.
Amíg az ember másodállásban vállalkozó, természetes, hogy inkább tekinti kedvtelésnek, mint munkának, szórakozásnak, mint pénzkereseti forrásnak. Egy hobbiban pedig sohasem kulcselem a motiváció. A vállalkozóban kialakul a „tempózz, ahogy bírsz, különben mind elsüllyedünk” reflex, de ha csak a másodállásáról van szó, éppen a tét súlya nem érzékelhető. A biztonsági háló funkciója az, hogy életet mentsen, de rakétastartra nem sarkall senkit.
Sokszor éppen a főállás szenved hátrányt a kiegészítő vállalkozástól. Nincs is abban semmi furcsa, ha az új vonzóbb, ha az ember gondolatai az épülő, a félkész, a friss történet körül forognak – de ez előbb-utóbb meglátszik a nyolctól ötig nyújtott teljesítményén. Amikor ezt az ember felettese is észreveszi, az a bizonyos biztonsági háló már köré is tekeredett. De ha feltételezzük, hogy valaki hősi lemondással és erőfeszítéssel helyt áll mindkét fronton, garantáltan megsínyli a harmadik: a család, a párkapcsolat, a barátok. Minden olyan helyzet, amely érzelmileg tölt fel.
Vagyis ami életben tartja.
Az Entrepreneur cikke szerint a relatíve legokosabb döntés mégis a kettős játékkal kezdeni, nagy figyelem és az ésszerű rugalmasság mellett. Van rá esély, hogy nehezebb lesz, mint korábban a munkában bármi, de ez itt a magvető, ha tetszik, befektetési időszak. Amikor megtérül, a gyümölcse is édesebb lehet, mint bármi, amit addig elértünk.
Néhány praktikus tanács: