A feketefoglalkoztatás a munkavállalóknak is problémát okozhat. Akit ugyanis a munkáltatója nem jelent be, annak veszélybe kerül a nyugdíja, nem kaphat táppénzt, ha megbetegszik, és hiteligényléskor hiába kér jövedelemigazolást az adóhivataltól - figyelmeztet közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
Az elmúlt évek tendenciáinak megfelelően továbbra is jellemzően azoknál a munkáltatóknál a leggyakoribbak a visszaélések, ahol az átlagosnál több munkavállalóra van szükség: a mezőgazdasági idénymunkánál, egyéb szezonális munkáknál; vendéglátóhelyeken, strandon, piacon, a termelő- és feldolgozóiparban és különböző szolgáltatási ágazatokban, fuvarozócégeknél, valamint építőipari vállalkozásoknál, írja a NAV.
A legtöbb szabálytalanság az egyszerűsített foglalkoztatásnál fordult elő. Tipikus eset például, amikor a dolgozó azt állítja, hogy a munkáját egyszerűsített foglalkoztatottként végzi, miközben a bejelentése csak az ellenőrzés után vagy közben történt meg.
Olyan is előfordult, hogy az alkalmazott azt sem tudta megmondani, hogy milyen jogcímen dolgozik az adott munkaterületen,
de az ellenőrzés után egyszerűsített foglalkoztatottként jelentik be.
A NAV az elmúlt mintegy négy és fél évben százezernél is többször vizsgálta a munkaadóknál a foglalkoztatást, körülbelül négymilliárd forint bírságot szabott ki. Az ellenőrzéseknél a NAV a társhatóságok adatai mellett a közérdekű bejelentések információit is felhasználta.
A legjellemzőbb jogsértés, hogy a munkáltató egyáltalán nem, vagy csak későn jelenti be a foglalkoztatást.
Sokszor a bejelentés ugyan megtörténik, de nem a valós munkaidőről szólnak a leadott adatok.
Az olyan gazdálkodók listája, amelyek esetében jogerős és végrehajtható közigazgatási vagy bírósági határozat megállapította, hogy nem tettek eleget munkáltatói bejelentési kötelezettségüknek, bárki számára elérhető a NAV honlapján.