A Bloomberg Commodity Index 2002 óta nem látott mélypontokon tanyázik, az évek óta csökkenő nyersanyagárak pedig egyre több probléma elé állítja a szektor szereplőit. Nincs ez másképp a szebb napokat is megélt nyersanyag-kereskedő óriással, a Glencore-ral sem, mely ma újabb átalakítási és költségcsökkentési tervet mutatott be. Az elképzelések szerint a 30 milliárd dolláros nettó adósságállományt 20 milliárdra akarják lecsökkenteni 2016 végére. Ennek elérése érdekében 2,5 milliárd dollár értékben új részvényt bocsátana ki, emellett 2 millárd dollárnyi eszközt értékesítene, valamint szüneteltetné az osztalékfizetést (kb. 2,4 milliárd dollárt tesz ki), ami egyáltalán nem jó jel - írja a The Wall Street Journal.
A Glencore részvények év eleje óta közel 60 százalékkal estek vissza, mellyel kiérdemelték a legrosszabb teljesítményt a 100 legnagyobb brit tőzsdei cég között.
Ami ettől is szomorúbb, hogy a 2011-es tőzsdei bevezetés óta közel 75 százalékkal érnek kevesebbet a részvények. Ezzel kapcsolatban Zsiday Viktor befektetési szakember, jelenleg a Plotinus igazgatótanácsának elnöke legfrissebb blogbejegyzésében így ír:
Tőzsdei cikluscsúcsok közelében igen gyakori szokott lenni az ikonikus cégek IPO-ja, tőzsdei megjelenése. Ilyen volt 2011-ben, az árupiaci mánia másodlagos csúcsán (az elsődleges 2008-ban volt) a Glencore megacég tőzsdei bevezetése. Már akkor nagyon viccesen hatott, ahogy a vezérigazgató próbálta elmagyarázni, hogy ők nem azért jönnek a tőzsdére, mert úgy vélik, itt lehet a piaci csúcspont. Pedig mindenki számára nyilvánvaló volt: a bennfentesek akkor viszik tőzsdére cégüket, ha jó drágán tehetik azt meg, és akkor vezetik ki / vesznek belőle, ha az érdekükben áll, mivel a részvények nagyon olcsók.
Már a Standard & Poor's hitelminősítő tetszését sem nyerték el a kialakulóban lévő folyamatok, hisz stabilról negatívra rontotta a Glencore hitelbesorolásával kapcsolatos kilátásokat. Ennek oka, hogy véleményük szerint a vállalatóriás az alacsony árupiaci árak miatt kevesebb készpénzt képes most termelni, ami befolyással lehet az adósságtörlesztésre is. A Glencore, mely szén- és egyéb fémbányászattal is foglalkozik a széles körű kereskedési tevékenység mellett, az idei év első félévében 676 millió dolláros veszteséget könyvelt el. A vállalat további 1,5 milliárd dolláros megtakarítást kíván elérni a működő tőke beruházások csökkentésével is.
Zsiday Viktor, aki amúgy a Citadella Consulting Befektetési Tanácsadó Zrt vezérigazgatója is, érdekes párhuzamokra és összefüggésekre hívja fel a figyelmet blogbejegyzésében. Nagy tőzsdei esések mélypontjai környékén a fentiekkel ellentétes magatartás szokta jellemezni a befektetőket, vállalatokat, hisz ilyenkor szoktak lenni nagyobb állami kibocsátások (mert muszáj, kell a pénz, stb.), bennfenntesek veszik a saját cégeik részvényeit, tőzsdei kivezetések (mert olcsón tehetik meg), és ami talán a legfontosabb, hogy
nagy mélypontok közelében szokott lenni valami ikonikus cég csődje.
Az árupiacok eléggé mélybe vannak taszítva, és könnyen lehet, hogy egy nagy, strukturális mélypont közelében vagyunk, hiszen hihetetlen összeomlás volt, nagy az olcsóság, de Zsidaynak még hiányoznak a fenti jelek. Bár a hírek alapján közeledünk hozzá, hisz a Glencore IPO óta tapasztalt mélyrepülésén mindenki bukott (a bennfenteseken kívül, akik viszont halálra keresték magukat), és egyre több problémával küzd a vállalatcsoport. Az lenne az igazán jellemző, ha csődbe menne vagy ez a cég, vagy valamelyik más bányász-óriás, vagy valamelyik nagyobb erősen árupiac-kapcsolt ország, mint 1998-99-ben Oroszország.
Az árupiacokon akkor lesz tartós mélypont valószínűleg, ha látunk egy óriás-csődöt és azt, hogy a bennfentesek saját cégeiket veszik/tőzsdéről kivezetik. Lehet, hogy ez nincs már túl messze
- zárja gondolatait Zsiday.