Miközben a legutóbbi válság mélypontján, 2009-ben és 2010-ben a Fed döntéshozói még elvetették, hogy negatívba vágják az irányadó kamatrátát, mára egyre többen gondolják úgy, hogy ezt a lehetőséget sem kellene kizárni egy újabb válság idején – írja a MarketWatch.
Néhány példa (elsősorban Európában) arra utal, hogy használható eszköz a negatív kamatszint, és az ezért fizetett ár nem is olyan hatalmas, mint az korábban gondoltuk volna – mondta egy pénteki interjúban William Dudley, a New York-i Fed vezetője.
Az amerikai jegybank egyébként már Bernanke vezetése alatt is fontolgatta a negatív ráta bevezetését, de akkor a döntéshozók elvetették azt. Dudley hangsúlyozta, bár akkor az amerikai gazdaság a válság alatti legsötétebb napokat élte át, mégis úgy döntöttek, hogy nem alkalmazzák ezt az eszközt, mivel úgy látták, a hátrányok túlsúlyban lennének az előnyökkel szemben.
Bernanke nemrég úgy nyilatkozott, hogy a szakmai stáb akkor úgy vélte, a negatív kamatszint nem járna jelentős előnyökkel, ráadásul attól is féltek, hogy annak kedvezőtlen hatásai lennének például a pénzpiaci alapokra nézve.
Az elmúlt évek európai tapasztalatai azonban a volt elnök véleményét is megváltoztatták. Az Európai Központi Bank, a svájci, a dán és még a svéd jegybank is egyaránt bevezették a nulla alatti kamatszintet (Dániában például -0,75 százalékon áll a ráta).
„Azt látjuk, hogy az elmúlt néhány évben ez működött néhány európai országban” – mondta Bernanke. Kiemelte, meglátása szerint a Fednek a jövőben érdemes megfontolnia ezt az opciót is, hozzátéve, hogy
bár a negatív kamat nem csodaszer, mégis működhet kiegészítő támogatásként.
Az amerikai jegybank szeptemberi tanácskozásán egyébként a minneapolisi Fed elnöke, Narayana Kocherlakota negatív kamatszinteket vetített előre a következő időszakra. Kocherlakota azt mondta, hajlandó lenne lejjebb nyomni a kamatszintet, hogy felpörgessék a munkaerőpiacot, amely meglátása szerint stagnált az erős 2014-es év óta.
A negatív kamatszint előnyei bizalomkeltőek lehetnek, különösen, ha az Egyesült Államoknak alacsony termelékenység növekedési pályával kell szembenéznie – mondta Miles Kimball, a Michigani Egyetem közgazdászprofesszora. Meglátása szerint negatív kamatok mellett az aggregált kereslet szűkössége is megszűnne.