A Parlament mindkét háza előtt tartott beszédében Hszi Csin-ping kínai elnök kiemelte az Egyesült Királyság vezető offshore jüan kereskedelmi pozícióját Hongkongon kívül, és hangsúlyozta az ország úttörő szerepét a jüanban denominált állampapírok kibocsátásának területén. Megjegyezte emellett, hogy Nagy-Britannia volt az első nagy nyugati ország, amely jelentkezett az Ázsiai Infrastrukturális Befektetési Bankba – írja a Bloomberg. Az elnök szerint a jelenlegi négy napos látogatása lehetőségként szolgál a két ország számára, hogy kétoldalú kapcsolataik „új magasságokba” emelkedjenek.
Miközben az elnök jelezte, hogy az Egyesült Királyság és Kína kölcsönös függősége egyre nő, hangsúlyozta a két állam közös érdekeit, és kifejezte meggyőződését az iránt, hogy Kína és Nagy-Britannia népei számára új lehetőségeket nyílhatnak meg, és új szintre emelhetik a két nemzet kapcsolatát.
A látogatásra akkor került sor, amikor kiderült, hogy több ezer embert bocsájtanak el a brit acéliparból,
mivel a szektor komoly gondokkal küzd, sokak szerint elsősorban az olcsó kínai import miatt.
Kína nemzetközi cégekkel való viszonya amúgy sem egyszerű. Az elnök külön hangsúlyozta a törvény erejét, mivel aggodalmak merültek fel, hogy a brit vállalatok nem egyenlő feltételek mellett léphetnek pályára az ázsiai gazdaságban. A kínai szabályozók egyébként visszautasították azon állításokat, hogy a vizsgálatok nem fair módon vettek célba külföldi társaságokat, miután tavaly a GlaxoSmithKline rekordösszegű bírságot kapott egy vesztegetési ügyben.
Hszi Csin-ping hangsúlyozta, hogy céljuk a törvény előtti egyenlőség, és egy olyan állam működtetése, amely tekintettel a különleges kínai jellemzőkre kiemelt hangsúlyt fektet a törvények betartatására és segíti egy törvénytisztelő nemzet felépítését.
A kínai elnök látogatása egy újabb jele annak, hogy David Cameron kormánya tovább nyit az ázsiai óriás felé, véget vetve a két évig tartó fagyos diplomáciai viszonynak, melyet a miniszterelnök 2012-es találkozója idézett elő a Dalai Lámával. Az Egyesült Királyság arra törekszik, hogy Kína legjobb nyugati partnere legyen, és egy „aranykort” szeretne elhozni a két ország között – mondta még szeptemberben George Osborne pénzügyminiszter.
Kína rendkívül fontos játékos a világgazdaságban, és a szerepe csak nőni fog”
– jelezte a Bloombergnek Michael Metcalfe, a State Street Global Markets vezető makrostartégája. Meglátása szerint az Egyesült Királyság egy kicsi, nyitott gazdaság, szóval szüksége van a gazdasági kapcsolatokra és a befektetésekre.
Cameron hétfőn közölte, hogy a kínai elnök látogatása több mint 30 milliárd font (46 milliárd dollár) értékű befektetést hozhat.
Ez pedig mintegy 3 900 munkahely létrehozását jelentené a brit gazdaságban, olyan szektorokban, mint a kreatív ipar, a kiskereskedelem, az egészségügy, a technológia, a pénzügyi szolgáltatások, a repülés vagy az oktatás.
„Ahogy a kínai-brit átfogó stratégiai partnerség idén a második évtizedbe lép, ragadjuk meg a lehetőséget, és dolgozzunk együtt egy még szebb jövő érdekében” – mondta Hszi Csin-ping kedd este, a Buckingham Palotában tartott rendezvényen.