Az úgynevezett „Brexit” pártolói úgy érvelnek, hogy egy esetleges kilépés után – melyről 2017 végéig várható népszavazás – az Egyesült Királyság önálló kereskedelmi egyezményekről tárgyalhat az USA-val és más fontos partnerekkel – derül ki a Financial Times írásából. Az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője, Mike Froman azonban szerdán lehűtötte a kedélyeket, mivel úgy nyilatkozott, az Egyesült Államoknak nem áll különösebben érdekében ilyen megállapodásokról tárgyalni.
A hivatalnok hangsúlyozta, hogy az USA jelenleg regionális kereskedelmi tárgyalásokkal foglalkozik, mint amilyen a Csendes-óceáni Partnerség (TPP), és emellett külön tárgyal az Európai Unióval, melyhez Nagy-Britannia is tartozik – derül ki a Reutersnek adott interjúból.
Froman jelezte, Nagy-Britanniának egyértelműen nagyobb hangja lehet a kereskedelmi tárgyalások során a nagyobb gazdasági egységként működő EU tagjaként.
Amennyiben a britek úgy döntenek, hogy elhagyják az uniót, úgy elveszítenek minden potenciális előnyt,
amely egy Washington és Brüsszel közti megállapodásból következik.
Mivel az USA-nak és Nagy-Britanniának nincs külön kereskedelmi megállapodása, így a britekre ugyanolyan vámok és egyéb kereskedelmi tárgyú intézkedések vonatkoznának, mint Kínára, Brazíliára vagy Indiára – mondta Froman.
Barack Obama elnök egyébként már korábban is jelezte, hogy azt preferálná, ha Nagy-Britannia az EU tagja maradna. Már a júniusi G7-es találkozón is kifejtette, hogy a bennmaradás szerinte pozitív hatással lenne nemcsak Európára, de az egész világra nézve is.
Froman szavai azonban azért különösen fontosak, mert éppen az egyik legfontosabb olyan témát érintik, amellyel a kilépés pártolói elő szoktak hozakodni. A szavai pedig arra is rávilágítanak, hogy egy esetleges kilépés Nagy-Britannia legfontosabb gazdasági kapcsolatait is kihívás elé állítanák.
A téma fontosságát jelzi, hogy az Egyesült Királyságnak az USA a második legnagyobb kereskedelmi partnere az EU után, és az év első 8 hónapjában ez a kapcsolat több mint 30 milliárd font értékű exportot jelentett.
A Washington és Brüsszel között tárgyalás alatt álló Transzatlanti Szabadkereskedelmi és Befektetési Partnerség (TTIP) a fennálló várom és kereskedelmi korlátok jelentős részét eltörölné, miközben a britek kilépése esetén a szigetország elveszítené ennek előnyeit.
Sőt, bizonyos szektorok akár komoly bajba is kerülhetnek, mert
a brit autógyártókra olyan vámok vonatkoznának, melyek alól a németek például mentesülnének.
Szintén lemaradhatnak emellett EU-s versenytársaikkal szemben a brit bankok, biztosítási társaságok és jogi cégek.
Az EU és az USA tárgyalói egyébként múlt héten fejezték be a TTIP immáron tizenegyedik tárgyalását. A 2013-ban indult tárgyalássorozatot mindkét fél szeretné lezárni, amíg Obama az USA elnöke, vagyis 2017 januárjáig. Egyes hivatalnokok mindazonáltal úgy látják, hogy ezek a várakozások igencsak ambiciózusak.