Az MNB az MTI-hez eljuttatott közleményben emlékeztetett: a kereseteket azért indította a jegybank, hogy a bíróság megállapítsa: tisztességtelenek, ezért érvénytelenek a pénzügyi intézmények 2010. november 26-át követően közzétett általános szerződési feltételeinek (ászf) egyes előírásai, illetve a korábban közzétett ászf-ek ezt követő módosításainak egyes részei.
Ezek az előírások a forint alapú, illetve ténylegesen devizában törlesztett fogyasztói kölcsön- és lízingszerződések részei, és egyoldalú kamat-, díj- illetve költségemelést tesznek lehetővé a pénzügyi intézménynek.
A perek döntő többsége jogerősen lezárult, egy esetben van felülvizsgálati eljárás folyamatban a Kúria előtt, egy további perben az eljárást a bíróság felfüggesztette.
Két érintett pénzügyi vállalkozás a per időszakában önkéntesen alávetette magát
az adott időszakra vonatkozó elszámolási kötelezettségnek, így ezen eljárásokat a bíróság megszüntette - írta az MNB.
A bírósági döntések szerint a pénzügyi intézmények perrel érintett ászf-jei az érintett időszakra vonatkozóan is nagyobb részben tisztességtelennek, így érvénytelenek voltak - áll a jegybank közleményében.
Az MNB tapasztalatai szerint a közérdekű perekben kifogásolt szerződési kikötések lényegében azonosak voltak azon kikötésekkel, amelyek tisztességtelenségét a bíróságok már korábban - a bankok által a magyar állammal szemben indított elszámolási perekben - megállapították.
Az elszámolási értesítőket - a két időszakra vonatkozóan egyben - 2015. szeptember 30-ig kellett postára adni a fogyasztóknak,
8 pénzügyi intézmény esetében azonban (az azokat érintő perek lezárultának időpontja miatt) az elszámolás későbbre tolódik. Az elszámolási értesítők részletes információin túl a közérdekű perek eredményéről és az értesítők megküldésének határidejéről a pénzügyi intézményeknek honlapjukon és fiókjaikban is tájékoztatniuk kell ügyfeleiket.