Az amerikai gazdaság stabil, de komoly ellenszelekkel kell szembenézzen – hangsúlyozta Weinberger a CNBC-nek adott interjújában. Hatalmas bizonytalansággal állunk szemben – mondta, kiemelve a közelgő amerikai elnökválasztást, és a kérdést, hogy a Fed mikor emel kamatot, és annak milyen hatása lesz a dollárra nézve.
Mindazonáltal az EY vezetője kiemelte, úgy tűnik, a feltételek megérettek a kamatemeléshez. „Nézzük a gazdaság egészét: alacsony kamatok, alacsony infláció, alacsony energiaárak, a munkahelyek számának stabil növekedése, lassan, de emelkedő bérek.
Érezhető tehát a normalizálódás, de még nincs szó erős növekedésről"
– mondta.
Ráadásul a Fed októberi kamatdöntő ülésének szerdán kiadott jegyzőkönyve is arra utal, hogy
jelentős kötélhúzás alakult ki a döntéshozók között.
Miközben a Nyíltpiaci Bizottság (FOMC) tagjainak többsége arra számít ugyanis, hogy a kamatemeléshez szükséges feltételek teljesülnek a következő (decemberi) ülésig, addig a hangulat kapcsán többen aggodalmukat fejezték ki.
Egyesek ugyanis nagyobb figyelmet fordítanának arra, hogy a Fed ne küldjön olyan üzenetet, mely szerint ütemtervszerűen jöhet a kamatemelés.
A kereskedők 74-ről 68 százalékra csökkentették az esélyét a decemberi szigorításnak
a jegyzőkönyv megjelenése után.
A gazdasági feltételekkel párhuzamosan a geopolitikai bizonytalanság is része a teljes képnek – hangsúlyozta Weinberger. Ide tartozik az Iszlám Állam és a terrorizmus, a kérdés, hogy mi lesz Szíriában, a választási eredmények, valamint Kína állapota.
Ezzel egy időben pedig az látszik, hogy a gazdaságok különböző irányokban haladnak – tette hozzá. Érdekes megfigyelni, hogy
a monetáris politikák világszerte teljesen eltérő irányokat vettek.
Az Európai Központi Bank tovább lazíthat, míg az amerikai jegybank szigorítást fontolgat, a brit, a kínai és a japán központi bankok pedig továbbra is fenntartják a likviditást. Mindebből pedig az következik, hogy hatalmas bizonytalanságok alakulnak ki a nyersanyag- és devizapiacokon – emelte ki Weinberger.