Miközben a világ számos országában a bankok túlzott ereje a kérdés a 2008-as pénzügyi válság után, India igencsak speciális helyzettel küzd. Mivel ugyanis nincsen rendes csődtörvény az országban, így számos vállalat folyamodik ahhoz, hogy probléma esetén átdobja a felelősséget a bankoknak, hogy azok mentsék meg őket.
Az indiai jegybank kormányzója, Raghuram Rajan éppen ezért úgy nyilatkozott a CNBC-nek, hogy több hatalmat kellene adni a bankok kezébe, hogy kikényszeríthessék a szerződéseiket.
Nem lehet ugyanis olyan helyzetben működni, ahol a vállalkozások csak nyerhetnek, a bankok viszont csak veszíthetnek.
A csődtörvény egyébként az egyik legfontosabb reform, melyet Narendra Modi kormánya kitűzött maga elé, miután tavaly hatalomra került, és azt ígérte, üzletbarát környezetet teremt Indiában. A változásokra ráadásul igen nagy szükség is van. A Világbank októberben kiadott, az üzletek működésére vonatkozó felmérésében India a 189 országból csupán a 130. helyre futott be.
Azt tekintve pedig, hogy két hazai vállalat között milyen gyorsan és mekkora költségek mellett lehet érvényesíteni szerződésben foglaltakat, India még rosszabb helyen áll. Átlagosan ugyanis 1 420 napba telik, és a követelés értékének 40 százalékába kerül a folyamat, amivel India a 189 országból a 178. helyet foglalja el. Kínában például ez 453 napot és a követelés értékének 16 százalékát jelenti.
A csődeljárások tekintetében sem büszkélkedhet szép eredményekkel India. Átlagosan 4,3 évbe telik a követelési folyamatok lezárása, és ez az adósok vagyonának nagyjából 9 százalékába kerül. Ezzel India a 189 országból a 136. helyen áll, messze elmaradva a kínai 55. helytől.
Rajan egyébként abban reménykedik, hogy a csődreformokat a parlament következő ülésén beterjeszthetik, és a javaslatokban határidők is szerepelnek majd. Ezzel együtt Rajan jelezte, hogy egy olyan megoldási eljárás kidolgozása is folyamatban van, amely elég erőt adna a bankoknak, hogy úgy oldják meg a rossz hitelekkel kapcsolatos helyzeteket, hogy az eszközök visszakerüljenek a piacra.