A török részvénypiac 8 százalékot esett az idén, a líra gyengülése miatt azonban ez a teljesítmény (dollárban számolva) 25 százalékos esésnek felel meg. Az esés a globális feltörekvő piaci gyengélkedéssel és a török kormányalakítás körüli bizonytalanságokkal szoros összefüggésben van – világít rá Págyi Gergely, a CIB Alapkezelő szenior portfóliómenedzsere.
A júniusi választásokon nem sikerült abszolút többséget szereznie a harmadik ciklusát záró AKP-nek. A politikai bizonytalanságot súlyosbítja, hogy a parlamentbe jutott pártok koalíciós kormányalakítási kísérlete sorra kudarcba fulladt. Az új választások vasárnap lesznek. Kérdéses azonban, hogy az AKP tud-e abszolút többséget szerezni. Amennyiben nem, újra koalíciós tárgyalások kezdődnek.
A részvénypiaci szereplők rosszul viselik a politikai bizonytalanságot, az árfolyamok hektikusan reagáltak a kormányalakítási kísérletek híreire"
– fűzte hozzá a CIB szakembere.
Richter Pál, a Budapest Bank portfóliómenedzsere szerint a másik gond a gazdaságban jelen lévő strukturális problémák;
magas folyófizetésimérleg-hiány és devizaadósság, illetve inflációs nyomás nehezedik a politikailag megterhelt gazdaságra.
A török líra történelmi mélypontja közelében van. A gazdaság hozzávetőleg 3 százalékkal növekszik, az alacsony olajár következtében bár javul a folyó fizetési mérleg, ennek ellenére az egyik leggyengébben teljesítő szereplő a feltörekvő országok között. Az infláció Törökországban 8 százalék körüli szintet verdes. Értékeltség alapján a török bankszektor olcsónak tűnik, a 2009-es mélypontok környékén tanyázik.
A szomszédos Szíriában zajló háború tovább súlyosbítja a török részvénypiac kilátásait
– figyelmeztet a Budapest Bank szakembere. Meglátása szerint a fegyveres konfliktusba szükség esetén Törökország hadserege is beavatkozhat. A háború miatt több millió menekült érkezett eddig a határ melletti táborokba. Sokan közülük átmeneti állomásnak tekintik az országot, útban Európa felé, ennek a hatását az unió már a saját bőrén tapasztalja. Németország folyamatosan tárgyal Erdogannal, hogy pénzért cserébe tartóztassa fel a táborokból továbbindulókat, de egyelőre nem született megállapodás.
"Az AKP kurdok elleni akciója meghozhatja az abszolút többséget, de valószínűbb, hogy újra koalíciós tárgyalások kezdődnek" – vetíti előre a novemberi választások végkimenetelét Págyi Gergely.
Az elmúlt hónapokban tapasztalt esés következtében a részvénypiac értékeltsége alacsony, de már elhagyta a szeptember közepi mélypontokat. Miközben a részvénytársaságoktól az elemzők 10 százalékos eredménybővülést várnak a következő években, az értékeltség nem érte el a historikus átlagot sem P/E, sem P/BV alapon. Mindezek a választások körül bizonytalanságnak tudhatók be, vélekedik a CIB szenior portfóliómenedzsere. Richter Pál is úgy véli,
ha most sem lesz egyértelmű győztese a mostani választásnak, akkor az isztanbuli börze nyomás alatt maradhat.
Csak egy stabil kormány megalakítása hozhat emelkedést rövid távon a török részvénypiacon.
"Az AKP abszolút többsége vagy egy koalíciós kormány megalakulása hozhatna átmeneti nyugalmat a részvénypiacra. Amennyiben koalíciós kormány alakul – amire rég nem volt példa –, akkor a koalíció stabilitásán fog múlni, hogy a befektetők hová árazzák az egyébként jó fundamentumokkal rendelkező török piacot" – mondta Págyi.
A CIB szakembere figyelmeztet, hogy amennyiben ismét koalíciós tárgyalások kezdődnek, akkor a következő hetek is az elmúlt időszakhoz hasonlóan hektikusan alakulnak majd, attól függően, hogy milyen gyorsan sikerül megállapodni a kormányalakításról.