A japán állami nyugdíjalap (GPIF) csaknem 60 milliárd eurónak (18,6 ezer milliárd forintnak) megfelelő összeget veszített a tőzsdei árfolyamok zuhanása miatt a nyáron.
A világ legnagyobb, mintegy 1000 milliárd eurónak megfelelő összeggel gazdálkodó nyugdíjalapjánál tavaly döntöttek arról, hogy fokozatosan 25-ről 50 százalékra növelik a részvények arányát a portfólióban, a kevésbé jövedelmező, bár biztonságosabb államkötvények helyett.
A nyugdíjalap július-szeptemberben 6 százalékos veszteséget szenvedett el, ami a globális pénzügyi válság 2008-as kitörése óta a legrosszabb eredmény, és kérdéseket vet fel a GPIF által alkalmazott stratégiával kapcsolatban.
Szuga Josihide kormányszóvivő az adatokat kommentálva azt hangsúlyozta, hogy a piacok a nyár végi turbulencia óta magukra találtak. A tokiói tőzsde irányadó indexe, a Nikkei újból emelkedőben van a július-szeptember között elszenvedett 14 százalékos esés után. Fudzsiki Tomohisa, a BNP Paribas tokiói leányvállalatának munkatársa szerint lehetetlen elkerülni az ilyen típusú időszakos veszteségeket amikor a piacok teljes káoszban vannak, mint idén augusztus-szeptemberben a kínai gazdaság lassulása okozta aggodalmak miatt.
A japán államadósság már most a bruttó hazai termék (GDP) csaknem 250 százalékát teszi ki, a helyzetet pedig a nyugdíjba vonulók egyre növekvő száma tovább súlyosbítja. A japán népesség mintegy negyede 65 évesnél idősebb, ez az arány 2060-ra várhatóan 40 százalékra nő.