Kezdjük is a rossz hírekkel. A szerda reggeli nyitás után
már megint nagy eséseket látunk keleten:
A hongkongi Hang Seng index 3,3 százalékos mínuszban járt közép-európai idő szerint 7 órához közeledve, az ausztrál S&P/ASX 200 eddig 2 százalékot eset. A Shanghai Composite is 1,1 százalékkal mínuszt mutatott, tavaly június óta 50 százalékot bukott.
A piacok gyengülésével a japán jen árfolyama emelkedni kezdett, 0,4 százalékot erősödött a nap első negyedében a dollárral szemben.
A nagy esések mögött a gyenge amerikai piacok állhatnak. A tengerentúlon kedden este 1,8 százalékos mínuszban zárt a Dow Jones, míg az S&P 500 1,9 százalékkal, a Nasdaq pedig 2,2 százalékkal került lejjebb. Az rossz hangulat oka az olajáresés és a borús gazdasági kilátások lehetnek.
Esther George, a kansasi Fed elnöke szerint az amerikai jegybank szerepét ellátó szervezetnek a most látható gazdasági bizonytalanságok miatt nem kell megszakítania a decemberben elkezdett kamatemelési ciklusát.
Érvelése szerint:
a piacokon látott bizonytalanságok nem váratlanok, nem is kell ezeken meglepődni,
Ez a kijelentés is valószínűleg közrejátszott az amerikai részvények keddi szereplésében.
Kedden a Google lett a világ értékesebb cége, megelőzve az Apple-t. Az előbbiből átszervezett Alphabet teljes piaci kapitalizációja (az aktuális tőzsdei árfolyam alapján számolt értéke) nap közben az 540 milliárd dollárt is elérte, míg az Apple-é ekkor 530 milliárd volt. Az Alphabet szárnyalása mögött a rendkívül jó negyedéves jelentés áll, miközben az Apple nem igazán fekszik jól a befektetőknél. akik hiányolják a kreatív, jövőbe mutató ötleteket a cégtől.
A kereskedés végére az Alphabet árfolyama visszazuhant 764,65 dollárra, így a piaci értéke 524 milliárd dollár lett, ami kisebb, mint az Apple-é.
Kedden a BUX 2,1 százalékot zuhant, minden nagyobb részvény árfolyama esett. Az olajár esése természetesen megtette a hatását a magyar piacra is. A 8,9 milliárdos forgalommal zajló kereskedelemben 2,9 százalékot gyengült a Mol, 2,5 százalékot az OTP.
Ma az európai inflációs adatokat adja ki az Eurostat. Az elemzői várakozások szerint az éves pénzromlás az eurózónában 0,3 százalékos lehet. A KSH-től pedig a decemberi kiskereskedelmi adatok első becslését várhatjuk.
A piaci mozgásokat az innen elérhető adatok segítségével tudja követni.