Legalább 11 milliárd font (15,5 milliárd dollár) értékben kötöttek befektetők idén olyan opciós ügyelteket, melyekből akkor profitálhatnak, ha az angol font 1,3502 dollárig vagy az alá gyengül a június 23-i népszavazás után. Ez nagyjából 4 százalékos esést jelentene a jelenlegi árfolyamhoz képest – írja a Bloomberg. Az ügyletek több mint felét február 20., vagyis a népszavazás időpontjának bejelentése után kötötték.
Ezek a számok jól mutatják, hogy mekkora a tétje a közelgő népszavazásnak arról, hogy Nagy-Britannia elhagyja-e az EU-t, amely a szigetország exportjának és importjának mintegy felét adja. Noha a közvélemény-kutatások nem mutatnak egyértelmű eltolódást egyik tábor felé sem, a „Brexit” lehetősége már eddig is erőteljesen gyengítette a fontot a dollárral szemben.
Ráadásul a font jövője lényegében megjósolhatatlan, mivel - bár van beépítve kockázati prémium a fizetőeszközbe -,
egy ilyen léptékű esemény következményeit szinte lehetetlen előre kiszámítani
– mondja Paul Meggyesi, a JP Morgan devizastratégája.
Miközben az 1,3502-es szint csupán a font idei esését mutatná, ez mégis a
legalacsonyabb szint lenne 1985 óta.
Mi több, a kereskedők 55 százalékos esélyt adnak arra, hogy ez az árfolyam már a népszavazás napján összejön.
Meggyesi szerint a font az év közepére 1,38 dollárig eshet a jelenlegi 1,41-es szintről. Mindazonáltal lehet, hogy még a fenti történelmi szám is túlzottan optimistának bizonyul majd, ha a britek tényleg elhagyják az EU-t.
Amennyiben a szavazás egy „durva váláshoz” vezet Nagy-Britannia és az Unió között, akkor a brit gazdaság akár recesszióba is csúszhat, miközben a font az év végére
elérheti az 1,15 dolláros árfolyamot
– jelezte Nick Kounis, az ABN Amro Bank elemzője.
Ezzel együtt az izgatottság is kitapintható a befektetők körében. Az látszik ugyanis, hogy a font implikált volatilitása majdnem hat éves csúcsra ugrott, ahogy közeledünk a júniusi referendumhoz. Egy tényleges kilépés pedig akár
a válság óta nem látott csúcsokat is elhozhat a volatilitásban
– mondta Neil Jones, a Mizuho Bank londoni elemzője. Meglátása szerint a Brexit következtében az 1,2-es árfolyam is elképzelhető.
Miközben pedig London polgármestere, Boris Johnson a napokban úgy nyilatkozott, hogy a brit pénzügyi szektor ragyogóan teljesíthet az EU-n kívül, a devizakereskedők aggodalma ezt némileg megkérdőjelezi.
A font piacán az eladásra vonatkozó opciós ügyletek prémiuma több mint duplájára – rekord szintre – emelkedett a vételi opciókhoz képest.
Ehhez egyébként hozzájárult a brüsszeli terrortámadás is, mivel sokan úgy vélik, hogy ez felerősítheti az EU ellen kampányolók hangját.