Az Intercontinental Hotelben süppedős szőnyeg és rusztikus parketta borítja az első emeletet. Az emelet tele van öltönyös férfiakkal, hölgyek csak elvétve fordulnak elő közöttük. Itt lesz a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitója. Parragh László kamaraelnök mellett Varga Mihály, Matolcsy György és Orbán Viktor is beszél. Fontos helyen járunk.
Az évnyitót svédasztalos reggeli előzi meg. A meghívottak dizájnos péksütemények és friss gyümölcsök között válogathatnak. Itt még a gyümölcslét és a kólát is pezsgőspohárban szolgálják fel. A reggelizők egy panorámaablakon keresztül rálátnak a budai várra. Közeleg az ünnep, nem egy öltönyön ott a kokárda.
„Nem voltál ott tegnap, megittam a pezsgőt helyetted is.” „Nem emlékszik rám? Még polgármester volt, amikor találkoztunk.” A legtöbben magyarul beszélgetnek, de német nyelvű társalgást is hallunk itt-ott.
Az előadók csapata 10 perc udvariassági késéssel fut be. Matolcsy György, Varga Mihály és Parragh László a miniszterelnök után lépnek be a terembe. Eddigre már megtelt a konferenciaterem. Az első sor feláll, Orbánék pedig mindenkivel kezet fognak.
Orbán Viktor Demján- és Csányi-idézetekkel nyit. „A gazdasági válság idején a gazdaságnak nem kell normatívnak lennie” és „nem új adókat kell kivetni, hanem a régieket beszedni.”
A kormányfő nem hiszi, hogy a kormánynak kell a gazdaságot irányítania.
A kormány csak az egyik szereplője a gazdaságnak.
A miniszterelnök gondterheltnek tűnik, mintha a megszokottnál kevesebbet sziporkázna.
„Megakadályozható-e, hogy elmenjenek a fiataljaink külföldre? - teszi fel a kérdést.
Orbán Viktor szerint nincs semmi baj azzal, ha a fiatalok szűknek érzik az ország határait.
Ez csak a magyaros, fiatalos kalandvágy. A gond akkor van, ha nem jönnek vissza.
Tegnap a kormány egy váratlan döntést hozott az EU-s pénzekről”
- mondja a miniszterelnök. A korábban kiszervezett döntési rendszert megszüntetik. Pályázat kiírásakor determinálódnak a döntések, ezt a gyakorlatot akarják megszüntetni. Felállítanak majd egy, az államigazgatásban dolgozókból álló pályázatbíráló szaknévsort – a kormányfő szerint ez a szisztéma gyorsabb és átláthatóbb lesz.
Szerinte vége azoknak az időknek, amikor a Nyugat mindent jobban tudott nálunk, és elég volt őket utánozni.
A magyar út viszont azt sem jelentheti, hogy elvből a kukába dobunk minden, Nyugatról jövő gondolatot, csak azt, hogy hadd szelektáljunk már a világban keringő elméletek között. Ehhez bátorság kell, de szerencsére
mi szabadabbak vagyunk, mint a Nyugat,
ahol mindenkinek a mainstreamet kell követnie. Jó példa erre, hogy a kapcsán milyen egyoldalú odaát a kommunikáció, és milyen sokoldalú mifelénk. migráció
Orbán megígéri, hogy újragondolják a cafeteria-rendszert, majd elmondja, hogy a közmunkaprogram nem tökéletes, de azért jó. Azt is megjegyezi, hogy a közmunka csak egy állomás a munkaerőpiacra vezető úton.
Három komoly veszély leselkedik ma Magyarországra - tudjuk meg. Az elsők mi saját magunk vagyunk, hiszen az elmúlt 25 évben rengeteg kapitális hibát vétett az aktuális kormány.
Tökkelütöttek vagyunk”
- mondta önkritikusan a kormányfő.
A második veszély a migráció Orbán Viktor szerint. Viszont
ha meg tudjuk őrizni kulturális (nem etnikai) homogenitásunkat, akkor az versenyelőny lesz a bevándorlókkal tömített Nyugattal szemben
- derül ki. A harmadik veszély az Európai Unió stagnálása. Ezzel az a gond, hogy nem igazán tudjuk elhárítani. Alkalmazkodnunk kell hozzá - mondta Orbán.
Parragh László a gazdaság dicsérgetésével kezdi beszédét. Elismerően szól a duális képzésről, ugyanakkor megjegyzi, hogy míg Németországban a diákok komoly hányada tanul ebben a formában, addig nálunk négyszázan. Az oktatás kapcsán Parragh odaszúrt finoman a kormánynak. Szerinte a jelenlegi problémákat meg lehetne oldani, ha a megfelelő emberek vannak a megfelelő pozíciókban.
Valószínűleg nem a szintén vendég Varga Mihályra gondol, aki hosszan méltatja az elmúlt évek gazdaságpolitikáját. A nemzetgazdasági miniszter a szokott visszafogottsággal beszél.
Olyan kifejezéseket használ, mint fordulópont, stabil pálya, historikus adat.
Kiderül, hogy folytatni kell az adósságcsökkentést, hogy durván nő a gazdaság, hogy újraiparosításra van szükség, a kormány támogatja az elektromos közlekedést és a beruházásokat, hogy a
NAV kisebb és rugalmasabb lesz,
hogy különválasztják a jó adózókat és a rosszakat, valamint hogy még sosem állt olyan jól a büdzsé, mint az idei év elején. Varga Mihály egyik kitűzött célja, hogy belátható időn belül hiány nélkül működjön a magyar állam.
Fontos bejelentések a MKIK évnyitó ülésén:
Matolcsy egy nagyon komplex grafikon- és adathalmazzal érkezik. A jegybankelnök hozza a szokásos professzorimidzset. Lelkesen gesztikulálva, mesemondói stílusban magyaráz. A fordulópont kifejezés többször is előjön a beszéde során.
A lényeg, hogy a magyar gazdaság eddigi fordulópontjai mind arra voltak, hogy megágyazzanak a legfontosabb fordulópontnak,
a versenyképességi fordulatnak, amivel felzárkózhatunk a nyugat-európai országok mellé.
Kiderül az is, hogy Magyarország nyerésre áll az államadósság elleni küzdelemben.
Magyarország pedig a következő 20-25 évben sikeresen felzárkózhat az EU-hoz.
Elindultunk ezen a pályán, de versenyképességi fordulat kell. Nincs királyi út, nincs varázseszköz, ezért magunknak kell, mérlegelve a lehetőségeinket és a korlátainkat, elérni a változást - mondja a jegybank elnöke.