A kínai jegybank csökkentette a tőkekövetelményt

kína tőzsde részvény
A board shows the stock movements inside the Shanghai Stock Exchange in the Lujiazui Financial district of Shanghai on September 22, 2015. AFP PHOTO / JOHANNES EISELE
Vágólapra másolva!
A kínai jegybank gazdaságélénkítő lépést tett, csökkentette a bankokkal szembeni tőkekövetelményt. Az ázsiai tőzsdék erősen nyitottak, később esni kezdtek. A befektetők és az elemzők számos gazdaság beszerzésimenedzser-indexét megtudhatják kedden, beleértve Magyarországét. Az is kiderül, mekkora volt a munkanélküliség Németországban és az eurózónában. Ez történt a világban, amíg aludt, és ez vár ránk ma.
Vágólapra másolva!

A kínai központi bank február 28-án, hétfőn újra, egy év alatt ötödször, csökkentette a hitelintézetekkel szemben támasztott tőkekövetelményét, vagyis a bankok több hitelt tudnak kihelyezni. Ráadásul a kínai gazdaságból gyenge beszerzésimenedzserindex-adatok érkeztek, ami újabb gazdaságélénkítéseket valószínűsít Peking részéről.

Hétfőn az olaj ára újra emelkedett, kedden kicsit csökkent.

A fontosabb ázsiai indexek erősen kezdték a napot, aztán gyengültek, magyar idő szerint reggel fél 7 körül esésben voltak. A Nikkei 15 978 ponton állt, a Hang Seng 19 127 ponton, a Shanghai index 2 673 ponton, a Sensex 23 499 ponton, a Singapore index 2 665 ponton.

Beszerzésimenedzser-indexek

Kedden a Markit gazdaságkutató számos gazdaság februári termelőszektorra vonatkozó beszerzésimenedzser-indexét nyilvánosságra hozza. Németországét (50,2 pont után az elemzők ugyanennyit várnak), az Egyesült Királyságét (52,9 pont után az elemzők 52,2 pontot várnak), az eurózónáét (51 pont után az elemzők ugyanennyit várnak) és az Egyesült Államokét (januárban 51 pont volt).

Beszerzésimenedzserindex-adatok érkeztek Kínából (49,4 pont után az elemzők 49,3-at vártak, csak 49 lett) és Japánból (50,2 pont után az elemzők ugyanennyit vártak, egy tizeddel kevesebb lett).

Az elemzők és a befektetők a magyar gazdaság beszerzésimenedzser-indexét is megtudhatják, januárban 53 pont volt.

Munkanélküliség

A német statisztikai hivatal közölni fogja a februári munkanélküliségi adatot (az elemzők 6,2 százalékot várnak, januárban is ennyi volt, az Eurostat pedig a az eurózónáét (az elemzők 10,4 százalékot várnak, vagyis nem számítanak változásra januárhoz képest).

Kiskereskedelem és építőipar

Az Egyesült Államokban a Redbook intézet nyilvánosságra hozza, hogyan változott a kiskereskedelmi forgalom. Legutóbb 1,2 százalékos növekedésről számoltak be. Kedden az is kiderül, januárban mennyi beruházás valósult meg az építőiparban. Decemberben a beruházások havi alapon 0,1 százalékkal nőttek, az elemzők januárra 0,4 százalékos növekedést várnak.

Jól reagáltak a kínai élénkítésre

Az amerikai és európai tőzsdék pozitívan reagáltak a kínai élénkítésre és az olcsó olajra, de az amerikai indexek napközben esni kezdtek (Európa ekkor már zárva volt).

Így zártak a fontosabb amerikai indexek:

  • Dow Jones: 16 517 pont, -0,74 százalék,
  • Nasdaq: 4 558 pont, -0,71 százalék,
  • S&P 500: 1932 pont, -0,82 százalék.

És így a főbb európai indexek:

  • FTSE 100: 6 097 pont, +0,02 százalék,
  • DAX: 9 495 pont, -0,19 százalék,
  • CAC 40: 4 354 pont, +0,91 százalék,
  • FTSE MIB: 17 623 pont, +0,8 százalék,
  • IBEX: 8 461 pont, +0,74 százalék.

A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe, a BUX 23 328 ponton zárt, 1,39 százalékos mínuszban.

A piaci mozgásokat az innen elérhető adatok segítségével tudja követni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!