A brit FTSE 350 index vállalatainak értékeltsége a várt profit 15,5-szörösére emelkedett, ami rekordmértékű, 7 százalékos prémium a Stoxx Europe 600 indexhez képest. Miközben a szigetország részvényei eddig csökkentek idén, még így is simán verik európai versenytársaikat. Az elemzők pedig a jövőben is alacsony volatilitással számolnak – írja a Bloomberg.
A brexittel kapcsolatos pánik és az erős részvénypiac közti látszólagos ellentmondás két ponton oldható fel. Egyrészt a kilépés legfontosabb hatása a font gyengülése lesz, ami támogatóan hathat a részvénypiacra – mondja Guy Foster, a londoni Brewin Dolphin vezető elemzője.
Másrészt pedig
a fémek és az energiahordozók árainak felpattanása
már most is segíti a londoni tőzsdét, ahol az energia- és nyersanyagcégek kétszer nagyobb arányban vannak jelen, mint bárhol máshol Európában.
Jóllehet a FTSE 350, amely szélesebb kört fed le a FTSE 100-nál, idén 2,7 százalékkal süllyedt, ezzel még mindig gond nélkül lenyomja a Stoxx 600 10 százalékos esését. A nyersanyagpiaci cégek jelentőségét mutatja, hogy a régióban idén eddig olyan vállalatok részvényei tudtak 50 százalék fölötti szárnyalást produkálni, mint az Anglo American, a Glencore vagy a Randgold Resources. Mindez azt is jelölheti, hogy
megfordult az a korábbi trend,
amely szerint a brit piac számára a nyersanyagpiaci vállalatok magas száma inkább hátrányt jelentett.
Mindemellett egyre kevesebben fogadnak a brit részvények ellen. A FTSE 350 ellen felvett short pozíciók például minden héten csökkentek, mióta David Cameron miniszterelnök februárban bejelentette a népszavazást. Ez pedig vagy azt jelenti, hogy a befektetők nem tartják valószínűnek a kilépés lehetőségét, vagy azt, hogy arra fogadnak,
a brexit nem lesz olyan tragikus, mint korábban gondolták
– hangsúlyozta Simon Colvin, a Markit elemzője.
A pánik hiányát mutatja, hogy a brit piac volatilitása csupán 7,7 százalékkal emelkedett 2016-ban, ami messze elmarad az eurózónában mért 20 százaléktól. Teljesen más történet azonban a font, ahol az elemzők további erős turbulenciákra készülnek.
Mindazonáltal egyes szigetországbeli papírok már
elkezdték érezni a negatív hatásokat.
A JP Morgan leginkább veszélyeztetett vállalatok teljesítményét mérő indexe az idén 16 százalékot esett. Ez pedig 2013 óta nem látott mélypont a FTSE 350 teljesítményével szemben. Az index 11 vállalatot foglal magában, többek között a Next kiskereskedelmi céget, a Barclays és a Royal Bank of Scotland Groupot.