Az első negyedévben a központi költségvetés 158,2 milliárd forintos hiánnyal, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 29,9 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 2,5 milliárd forintos többlettel zártak. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közölte, hogy a márciusi egyenlegjavulás az idei év magasabb adóbevételeinek, a központi költségvetés lényegesen alacsonyabb kiadásainak következménye.
Folyamatosan nőnek a bérekhez és a fogyasztáshoz kapcsolódó befizetések is – társasági adó, általános forgalmi adó, személyi jövedelemadó, szociális hozzájárulási adó és járulékbevételek – a kedvező gazdasági környezetnek és a foglalkoztatottság emelkedésének köszönhetően, közölte az NGM. A feketegazdaság ellen megtett lépések – egyebek mellett az ekáer és az online pénztárgépek – érdemben járultak hozzá az adófizetési morál javításához.
Főként az uniós programok kiadásai, valamint a kamatkiadások voltak kisebbek, mint az előző év azonos időszakában.
A központi alrendszer bevételei január-márciusban 3788,8 milliárd forintot tettek ki, ami 55,5 milliárd forinttal több, mint tavaly volt. Ebből
gyarapította a büdzsét.
A központi alrendszer kiadásai az első negyedévben 3914,6 milliárd forintot tettek ki, 355,4 milliárd forinttal kevesebbet, mint egy évvel korábban.
A központi költségvetés adóssága március végéig 773,3 milliárd forinttal nőtt,
az adósságállomány elérte a 25 473 milliárd forintot.
Ennek egyik oka – forint árfolyamának múlt év végéhez képest kismértékű gyengülésén túl – a nettó forintkibocsátás 1078,1 milliárd forint összegben, ami a költségvetés éves hiányát és részben az év későbbi időszakában lejáró devizaadósságot finanszírozza.
Az Európai Bizottság felé fennálló hitel 1,5 milliárd forint összegű utolsó törlesztőrészletét a március végén letéti számlára kellett helyezni, a törlesztés azonban csak 2016. április 6-án történt meg, így az összeg még a márciusi adósság részét képezte, közölte az NGM. Csökkentette az adósságot a nettó deviza lejárat 207 milliárd forint értékben. A devizaadósság részaránya a 2015. év végi 31,3 százalékos szintről 29,7 százalékos szintre csökkent a negyedév végére.