Felkavarhatná az albérletpiacot egy, a napokban nyilvánosságra került adójavaslat. Ennek lényege, hogy a lakáskiadókra
négyzetméterenkénti 1500 forintos adót vetnének ki évente.
Ezt fizetnie kellene annak is, aki bérlőknek, és annak is, aki turistáknak adja ki a lakását.
A kormányhoz közel álló Magyar Időkben megjelent információk szerint a tulajdonosoknak ezentúl mindenképp adószámot kellene kérniük, és egy, a NAV-nál vezetett adatbázisba kellene regisztráltatniuk a lakásukat. Ezután pedig évente kellene megfizetniük az egységesen 1500 forintos négyzetméterenkénti adót.
Annak is, aki a budai hegyekben 300 ezerért adja ki a lakását, és annak is, aki 60 ezerért egy faluban. Ez egy 60 négyzetméteres lakásnál 90 ezer forintot jelent, ami néhol lehet kevés, máshol lehet nagyon sok is.
A számításaink szerint aki a 60 négyzetméteres lakását most havi 50 ezer forint fölött adja ki, az jobban jár az adóváltozásokkal. Ez pedig az ingatlan.com felmérése szerint
minden nagyobb magyar városban lakást kiadó tulajdonosra igaz.
Gond csak vidéken és az átlagosnál jóval rosszabb állapotú lakásokkal lehet, hiszen a 60 négyzetméteres lakásukat 50 ezer forint alatt kiadóknak törvényi változások adóteher-növekedést jelentenek.
Az is változás lehet, hogy megszűnhet az a kettősség, ami eddig a lakáskiadást jellemezte. Jelenleg ugyanis akinek 1 millió forintnál magasabb jövedelme van lakáskiadásból, annak 15 százalékos személyi jövedelemadót (szja-t) és 14 százalékos egészségügyi hozzájárulást (ehót) is fizetnie kell a magánjellegű lakáskiadás után. Egymillió forint alatt csak a 15 százalékos szja-t kell megfizetni.
Mivel az ehónak van egy felső, 450 ezres éves korlátja, akik nem keresnek annyit, hogy ezt elérjék, rendszerint úgy adják ki a lakásukat, hogy papíron csak bruttó 83 ezer forint volt a bérleti díj az értékesebb lakásoknál is, a többi pénz pedig kézből kézbe megy. Az új szabályozás bevezetésével ez már nem éri majd meg.
Az Airbnb-hez hasonló, turistákra fókuszáló lakáskiadóknak betehet, hogy az adót csak éves formában lehet befizetni. Az Airbnb üzletpolitikája szerint azoknak segítene egy kis mellékeshez jutni, akik saját lakásukat adják ki, amíg nincsenek otthon. Magyarországon inkább üzletszerű tevékenység lett a turistafogadás, de a jövőben is
ellehetetlenítheti azokat, akik évente tényleg csak néhány napra adták volna ki az otthonukat.
Azok is rosszul járhatnak továbbá, akiknek az ingatlana sokáig üresen áll.
Feltételezésünk szerint az szja-t, az ehót és az önkormányzatoknak fizetendő építményadókat kiválthatja az új egységes adó. Már így is jól járhatnak a bérbeadók, mert a legtöbb esetben ennél most többet kell fizetniük. De arról nem tudunk semmit, hogy az idegenforgalmi adót továbbra is fizetniük kell-e, vagy sem. Ez Budapesten bevételarányosan 4 százalék, más településeken általában néhány száz forint.
A témáról a Nemzetgazdasági Minisztérium egyelőre annyit közölt, hogy a lakáskiadásról szóló állítólagos adóelképzelésekről a kormány még nem tárgyalt. Az adócsökkentés és otthonteremtés költségvetéséről volt szó, de más javaslat nem szerepelt a napirenden. Mindenesetre, ha megvalósula tervezet, annak a büdzsé gyakorolt hatása kérdéses, hiszen az alacsonyabb és átláthatóbb adóteher fehéredést hozhat a piacon.