Az adócsomag részletei:
A kormányzati ciklus egyik legnagyobb jelentőségű adóváltozását terjesztik a kormány elé Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára szerint. A módosítási javaslat majdnem 30 törvényt, 260 paragrafust érint.
A javaslat szerint több termék és szolgáltatás áfakulcsát csökkentik. A baromfihúsét 5 százalékra mérséklik, ami előreláthatólag 19 milliárd forint kiesést jelent majd a költségvetésnek. Az éttermi szolgáltatások és a helyben készített alkoholmentes italok áfáját 18 százalékra, majd 2018. január elsejétől 5 százalékra csökkentik. Ez a költségvetésből 8,5 milliárdos kiesést eredményez. A friss tej és a tojás áfája is 5 százalékos lesz. Az internetszolgáltatás áfája 18 százalékra csökken, ez 10,5 milliárdos kiesést okoz. Összesen 55 milliárd forinttól esik el az állam.
Tállai szerint az új jövedékiadó-törvényt vállalkozóbarát szemlélettel készítették, több pontban egyszerűsítették, és a NAV-val is meg lehet csináltatni ezt az adóbevallást.
A dohánytermékekre 2017-től nem adójegyet, hanem zárjegyet tesznek majd. A dohánytermékek jövedéki adóját uniós előírások miatt tovább kell emelni, amit három lépcsőben terveznek megtenni. Az első emelés 2016. szeptember elsejével lép életbe, és 2017. december 31-ig el kell érni a 29 százalékos jövedéki adót.
Az üzemanyagok jövedéki adójának mértékét a világpiaci ár változásához kötnék. Két alternatívát terjesztettek a kormány elé, az egyik variáció szerint 40 dolláros, a másik szerint 50 dolláros világpiaci árhoz viszonyítják (jelenleg 45 dollár körüli a hordónkénti ár). Az ebből származó bevételt a javaslat szerint az alsóbbrendű utak felújítására fordítaná az állam.
A szja-törvény változtatása miatt növekszik a kétgyermekesek családi adókedvezménye, az ötezer forintos emelés 350 ezer családot érint. Tállai szerint az áfacsökkentés és az szja-növelés következtében a kétgyermekeseknek évente 80-85 ezer forinttal marad több a zsebében, állami szinten 15 milliárdot hagynak a családoknál. A nyugdíjasoknál éves szinten 15-20 ezer forinttal több marad.