A jegybanki alapkamat 1,05 százalékra csökkentésére voksolt Báger Gusztáv, Bártfai-Mager Andrea, Gerhardt Ferenc, Kocziszky György, Matolcsy György, Nagy Márton, Pleschinger Gyula, Windisch László. Az ezt megelőző, március 22-i kamatdöntő ülésen is így szavaztak a tagok.
Az egynapos jegybanki hitel kamatának 1,3 százalékra csökkentése és az egynapos jegybanki betét kamatának -0,05 százalékon tartása mellett ugyanazok szavaztak, az egyetlen ellenszavazat itt is Cinkotai Jánosé volt, olvasható a jegybank honlapján.
A tanács megítélése szerint
az inflációs cél fenntartható elérése a további, kismértékű kamatcsökkentés irányába mutat.
Megjegyezték, hogy a monetáris tanács a továbbiakban is kész minden rendelkezésére álló eszközt alkalmazni a másodkörös inflációs hatások visszaszorítása érdekében.
Megállapították, hogy a magyar gazdaságot továbbra is kihasználatlan kapacitások jellemzik, és az inflációs nyomás tartósan mérsékelt marad; a márciusi Inflációs jelentés előrejelzési feltételeinek teljesülése mellett az infláció csak 2018 első felében ér a 3 százalékos cél közelébe.
A tanácstagok szerint mind a nemzetközi, mind a hazai tényezők a további monetáris lazítás irányába mutatnak.
Az alacsony nemzetközi inflációs és kamatkörnyezet, azon belül is különösen az Európai Központi Bank monetáris politikája támogatja az MNB lazítási ciklusát.
Ugyanakkor több tanácstag is felhívta a figyelmet a nemzetgazdasági bérek év elején vártnál erőteljesebb növekedésére, ami óvatosabb monetáris politikai megközelítést indokolhat. Emellett néhány tanácstag szerint
a jövő évi költségvetési tervezet monetáris politikai szempontból is fontos, új információkat tartalmaz.
A költségvetés a korábban feltételezettnél nagyobb mértékben fókuszál a kereslet élénkítésére, és így a kibocsátási rés záródásában egyre nagyobb szerepet tölthet be.
A jegyzőkönyv szerint több tanácstag nem támogatja az egynapos betéti kamat további mérséklését a negatív tartományban.
A negatív kamatok alkalmazása még új területnek számít a monetáris politikában,
ezért érdemes megvárni az ezzel kapcsolatos nemzetközi tapasztalatokat. Egy másik tanácstag szerint a kamatfolyosó szűkítése összhangban van az MNB hosszú távú céljaival.
Egy tanácstag kisebb mértékű, 10 bázispontos csökkentést javasolt, Cinkotai János véleménye szerint a jegybanki alapkamat nagyobb léptékű csökkentésével türelmesen meg kell várni, hogy az EKB legutóbb bejelentett monetáris lazításának lesz-e érdemi hatása a vállalati hitelezésre.
Egy tanácstag felhívta a figyelmet arra, hogy
túlzottan alacsonyak a piaci szereplők az alapkamatpálya aljára vonatkozó várakozásai,
ezért javasolt a közleményben határozottabb jelzést adni a piacnak arról, hogy az MNB szerint hol lehet a kamatcsökkentési periódus vége. Egy másik tanácstag szerint egyre szűkül a tér a kamatcsökkentésre.
Az önfinanszírozási program harmadik fázisa segítette a hosszú lejáratú állampapírpiaci hozamok csökkenését. A tartósan alacsony költségoldali inflációs nyomás, a világgazdaság lassulása és az inflációs várakozások historikusan alacsony szintje következtében a tartósan cél alatti inflációt eredményező másodkörös hatások kialakulásának kockázata továbbra is fennáll.