2015 első negyedévéhez képest 0,9 százalékkal nőtt Magyarország GDP-je 2016 első negyedévében, viszont 2015 utolsó negyedévéhez képest 0,8 százalékkal csökkent.
Ilyesmire 2012 óta nem volt példa.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a vártnál sokkal rosszabb adat csak átmeneti botlás. Azt is mondta még, hogy a visszaesés azzal magyarázható, hogy egyrészt az ipar, azon belül is az autóipar teljesítménye alacsonyabb volt a vártnál, másrészt pedig
az uniós források kifizetése is lelassult,
a tervezett 500 milliárd forint helyett csak 150-160 milliárd forintot fizettek ki. Lassabban írták ki a pályázatokat, így a kifizetések üteme is lassabb volt a tervezettnél.
Márciusban az ipari termelés volumene 4,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a munkanaphatással kiigazított adatok 2,4 százalékos csökkenést mutatnak, erősítette meg csütörtökön kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal.
A magyar gazdaság zsugorodásához az építőipar teljesítménye (pontosabban a teljesítmény hiánya) is nagyban hozzájárult.
2016 márciusában az építőipari termelés volumene 33,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
A termelés mindkét építményfőcsoportban visszaesett: az épületek építése 18,8, az egyéb építményeké 52,4 százalékkal. A termelés csökkenését (csakúgy, mint az előző két hónapban) részben az uniós forrásból végzett munkák 2015. végi befejeződése, részben a magas bázis okozta.
A szálláshelyek forgalma üdítő kivételt jelentett a pocsék gazdasági adatok sorában. 2016. márciusban a külföldi és a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 8,4, illetve 25 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest.
41 százalékkal több cseh vendég érkezett idén.
A belföldivendég-forgalom növekedésében jelentős szerepe volt a húsvétnak és a hosszú hétvégének. A magyarok Szép kártyáról hárommilliárd forintot költöttek szállásra az év első három hónapjában, ami 24 százalékos növekedés 2015-höz képest.
A gazdaság ugyan rosszul teljesített, de legalább az államháztartás hiánya nem volt magas. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az államháztartás központi alrendszerének 2016. április végi halmozott hiánya 144,9 milliárd forint volt.
Nyilvánosságra hozták a kormány gazdasági előrejelzését, amit a 2017-es költségvetéshez készített.
A prognózis szerint 2018-ban 3,4 százalékos lesz a növekedés, az uniós kifizetések tetőzésével párhuzamosan.
Nemcsak a gazdaság legnagyobb részének, de Norbinak is gondjai vannak. Schobert Norbert, a Norbi Update igazgatótanácsának elnökeként vetette fel a május végi közgyűlés napirendjére a társaság zártkörűvé alakítását és a részvények nyilvános forgalomból való kivonását. Mivel a részvények nagy része Norbi és felesége, Rubint Réka tulajdonában van,
ők döntik el, mi lesz a céggel, ha akarják, minden további nélkül kivezethetik a tőzsdéről.
Ha Norbiék kivonulnak a tőzsdéről, a két évig tartó kaland nagy vesztesei a kisrészvényesek lehetnek, a Norbi-részvények értéke ugyanis lényegében folyamatosan esett, amióta bevezették őket a tőzsdére. A javaslat elfogadása után a többi részvényesnek a kivezetésről szóló döntés közzétételét követő 60 napon belül kell nyilatkoznia arról, hogy a részvényeiket el akarják-e adni a társaságnak, vagy a továbbiakban is meg kívánják őket tartani.
Május 10-én, kedden körülbelül 100 taxis demonstrált az Uber ellen, a rendőrség lezárta a gyorsforgalmi utat.
Arról azonban szó sincs, hogy minden taxis híve lenne az Uber elleni rutinszerű demonstrációnak. A Főtaxi azt kérte a taxisoktól, hogy ne vegyenek részt a demonstráción. A Főtaxi azt írta a közleményében, hogy
a budapesti közlekedést bénító demonstrációk az eddigi tapasztalatok szerint csak a lakosságnak okoznak komoly gondokat,
ezért valójában nem a taxistársadalom, hanem inkább az Uber érdekeit támogatják. A Főtaxi szerint a helyzetet tárgyalásokkal kell rendezni.
A Magyar Taxisok Szakszervezete "a heti rendszerességgel megtartott forgalomlassítást szervező és abban részt vevő kollégákat" arra kérte, változtassanak a módszerükön.
Az uberesek még hétfőn huszárokkal demonstráltak, több ezer aláírást adtak át a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak.
Az Uber szerint a kormány nem hajlandó tárgyalni velük,
pedig mögöttük 150 ezer Uber-felhasználó áll, miközben pár tucat taxis próbálja betiltatni a szolgáltatást.
Az Uber magyarországi operatív vezetője azt mondta, a személyszállítás területén
21. századi szabályozási keretrendszert kell alkotni,
amely kifejezetten támogatja az innovációt, a fogyasztót állítja a középpontba, és illeszkedik az okostelefonok korszakához.
Kereshetővé tette a kiszivárogtatott Panama-papírok kivonatait az Offshoreleaks.icij.org, az új oldalon már országok szerint is lehet keresni. Magyarországra keresve az oldal kiadja a valamilyen módon magyar vonatkozású cégek és a hozzájuk köthető személyek vagy cégek, jogi képviselők, részvényesek, tulajdonosok listáját.
A céghálóban felbukkan egy 30 évre ítélt kirgiz pénzmosó is, aki Budapesten jegyzett be céget, de az egyik Wallis-cég igazgatója is. A legtöbb magyar kötődésű cég mellett ugyanaz az ügyvédi iroda jelenik meg.
714 darab magyar letelepedési kötvényt adtak el áprilisban, ennél többet csak tavaly decemberben értékesítettek egy hónap alatt.
A vevők 85 százaléka kínai volt.
A letelepedési kötvények névértéke egyenként 50 ezer euró, a vevők szabadon beutazhatnak Magyarországra, illetve szabadon mozoghatnak a schengeni övezetben.