Az elmúlt héten az arany
a legnagyobb szakadást produkálta november óta,
ahogy az év elejétől kezdve lelkes pénzpiaci menedzserek elkezdtek kivonulni a nemesfémből – írja a Bloomberg. A fed közelgő kamatemelésével kapcsolatos várakozásokat erősített meg, Janet Yellen jegybankelnök pénteki beszédéből is ezt olvasták ki a befektetők. A magasabb kamatok pedig alapesetben ártanak az aranynak, mivel csökkentik a versenyképességét a kamatozó eszközökkel szemben. Ezzel együtt pedig az emelkedő hitelköltségek erősebb dollárhoz vezethetnek, ami szintén gyengítheti az arany mint alternatíva szerepét.
Ezt a hangulatváltozást mutatja, hogy a határidős és opciós aranypiacon a nettó long pozíciók 26 százalékkal 169 491 szerződésre estek a május 24-én véget érő héten – derül ki a napokban kiadott hivatalos amerikai adatokból. Ezzel együtt
az arany határidős árfolyama 2,9 százalékot gyengült a múlt héten,
amire november eleje óta nem volt példa. Közép-európai idő szerint hétfő délelőtt a sárga nemesfém újabb, közel 1 százalékos eséssel unciánként 1207,55 dolláron állt, délutánra 1209 dollárig kuszott vissza az árfolyam.
Mindezzel együtt a májusi gyengülés
az első havi zsugorodást hozhatja el ebben az évben.
Ráadásul a javuló amerikai gazdasági adatok szintén az arany ellen szólnak, mivel az általában menedékeszközként szolgál a bajban.
Mindazonáltal az arany még a májusi gyengülésével is 14 százalékos erősödést produkál idén, ahogy a globális gazdasági növekedés továbbra is aggodalommal tölti el a befektetőket. Az Európával és Ázsiával kapcsolatos félelmekkel összefüggésben 8,9 milliárd dollár áramlott az SPDR Gold Shares nevű tőzsdén kereskedett alapba. Ez pedig a legerősebb szám a Bloomberg által követett ilyen alapok között.
Ahogy azonban a piac már 50 százalék fölötti esélyt tulajdonít a Fed júliusi kamatemelésének, a befektetők kezdenek kivonulni az aranyból. A nemesfém árfolyama ezzel már 7 százalékot meghaladó mértékben gyengült a május 2-án elért csúcshoz képest.
A teljes képhez az is hozzátartozik, hogy
sok befektető talán csak kiveszi a megszerzett profitot az aranyból,
és később esetleg visszatér – mondja az amerikai Gradient Investments vezető befektetési elemzője, Mariann Montagne. Amikor ugyanis egy eszköz néhány hónap alatt 20 százalékot erősödik, számíthatunk az árfolyam korrekciójára.