Az összeolvadások és felvásárlások (M&A) hazai piacának elmúlt hatéves aktivitását összefoglaló EY-elemzés szerint 2012 óta folyamatos a növekedés, és bíznak benne, hogy 2016-ban is folytatódik ez a trend.
A 2015-ös adat már magasabb, mint a 2011-es, és a mostani darabszámok már a válság előtti éveket idézik, mondta Dezse Margaret, az EY tranzakciós üzletágának vezető partnere.
Az elemzés készítésénél többek között a nyilvános részvénykibocsátásokkal (IPO) és az állami felvásárlásokkal nem számoltak, ahogy a 15 százalék alatti tranzakciókat sem vették figyelembe. Szintén hangsúlyozták, hogy nem minden tranzakciónál nyilvános az ár, sőt, van, ahol eleve a tranzakció sem publikus.
Mindenesetre becslésükből az derült ki, hogy
2015-ben 1,5 milliárd dollár (körülbelül 420 milliárd forint) értékben 130 tranzakciót bonyolítottak le Magyarországon.
2010 óta – a 2012-es visszaesést kivéve – folyamatos a tranzakciók számának növekedése, derült ki az elemzésből. Arányaiban nézve tavaly több mint negyedével nőttek a felvásárlások.
Nagy Ferenc, az EY szakértője elmondta, hogy az esetek kisebb részében hozzák nyilvánosságra a tranzakciók értékét. Mint mondta, adataik becsült számok, de a magyar piacról elmondható, hogy értéküket nézve
a tranzakciók több mint 90 százaléka 100 millió dollár alatti,
és a tranzakciók több mint 80 százaléka 0 és 5 millió dollár közé tehető.
100 millió dollár felett csak néhány tranzakció volt”
– mondta a szakértő. A 100 millió dolláros, azaz körülbelül 28 milliárd forintos határ felett is volt néhány tranzakció az elmúlt hat évben.
A legnagyobb vállalati összeolvadások és felvásárlások 2010 óta:
„A nemzetközi trendekhez hasonlóan a magyar piacon is kezdenek megjelenni azok a tranzakciók, ahol egy cég tulajdonosa, többek között utódlási kérdések miatt, vagy felismerve a saját növekedési korlátait, úgy dönt, hogy eladja a vállalatot, és visszavonul” – mondta Bányai András, az EY M&A-menedzsere. Szerinte ilyenkor nagyon fontos, hogy gondosan előkészítsék az eladást, hogy a lehető legnagyobb értéket kapja a tulajdonos.
Magyarországon leginkább stratégiai, iparági vevők vannak többségben,
a tranzakciók közel 60 százalékában a célvállalat és a vevő is magyar cég.
A külföldi vevők többségében amerikai vagy német befektetők, ők az elmúlt hat évben 33 és 21 tranzakciót bonyolítottak le Magyarországon.
Az EY elemzéséből az is kiderül, hogy a másik irányba, tehát magyar cégek külföldi befektetéseinél csak a nagyobb, tőkeerősebb társaságoknak (OTP, Richter, Mol) van esélyük, de ők is kisebb arányban akvirálnak külföldön.
Az iparági megoszlást nézve, a különböző ágazatokról elmondható, hogy az elmúlt években megerősödött az IT-szektor aránya (2015-ben 21 százalék) – ebben az ágazatban eleve sok kisebb méretű, befektetés szempontjából érdekesebb cég található –, de szintén erős az energetika és bányászat (13), a feldolgozóipar (10), illetve a telekommunikáció és média (8 százalék) is.