Észak-Amerikában a gazdagok vagyonának bővülése jelentősen lassult a tavalyi 9 százalékhoz képest, ami elsősorban az amerikai és a kanadai részvények gyenge teljesítményének tudható be – idézi a MarketWatch a Capgemini globális tanácsadó cég jelentését.
Az anyag
71 országot vizsgált, melyek lefedik a világ bruttó nemzeti jövedelmének több mint 98 százalékát,
illetve a globális részvénypiaci kapitalizáció 99 százalékát. A mérésbe olyan magánszemélyek kerültek be, akiknek l
egalább 1 millió dollárnyi befektethető eszközzel
rendelkeznek, nem számítva az elsődleges lakóhelyüket és egyéb fogyasztási cikkeket.
Az ázsiai csendes-óceáni térségben 5,1 millió gazdagnak számító személyt számoltak össze, míg Észak-Amerikában csupán 4,8 milliót. Ami viszont igazán nagy meglepetés, hogy a vagyon tekintetében
Ázsia először nyomta le Amerikát.
Az előbb régióban ugyanis 17,4 ezermilliárd dollár van ezen személyeknél, míg az utóbbiban csupán 16,6 ezermilliárd. Európában ezzel párhuzamosan 13,6 ezermilliárdot birtokolnak a legvagyonosabbak.
Mindemellett a gazdagok globális összvagyona a várakozások szerint 2025-re meghaladja a 100 ezermilliárd dollárt, ami közel háromszorosa a 2006-os összegnek. Ehhez viszont arra van szükség, hogy az elmúlt évtized növekedési üteme, melyet elsősorban az ázsiai térség hajtott, folytatódjon. Főleg, hogy az elmúlt évben Japán és Kína adta a gazdag populáció növekedésének közel 60 százalékát.
Ezzel párhuzamosan a szupergazdagok, vagyis a milliárdosok száma is bővült az elmúlt évben. Az ázsiai csendes-óceáni térségben 590 milliárdos volt, míg az Egyesült Államokban 540, Európában pedig 489 – derül ki a Forbes listájából.
Idén azonban a jelentés szerint zsugorodott a milliárdosok vagyona
a tavalyi rekord magassághoz képest. A csökkenés elsősorban a fokozott részvénypiaci volatilitásnak, az alacsony olajárnak, valamint az erős dollárnak tudható be.
A Forbes a gyűjtésekor 1810 milliárdost azonosított 2016-ban, míg tavaly 1826-ot. A milliárdosok összesített nettó vagyona szintén esett, 570 milliárd dollárral 6,48 ezermilliárdra.