Magyarországon a legrégebbi állami támogatással is rendelkező nyugdíj-előtakarékosság az önkéntes nyugdíjpénztár. Ez egy konzervatív befektetési forma, általában 3-4 portfólió közül választhat a pénztártag, hogy az általa választott pénztár mibe fektesse befizetéseit.
A jegybanki alapkamat az elmúlt 2,5 évben 3 százalékról 0,9 százalékra csökkent, így a pénzpiaci eszközöket jelentős súlyban tartó portfóliók várható hozama is erősen mérséklődött - mondta Köves Benedek, az OTP Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója. Erre reagálva döntöttek úgy, hogy létrehozzák az Óvatos portfóliót, amit a most 55–60 éves pénztártagoknak ajánlanak.
Az eddigi öt választható portfólió mellé egy hatodikat indít októbertől az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár.
Az Óvatos portfólió 15 százalékban tart majd részvényeket.
Az Óvatos portfólió kockázata alacsonyabb, mint a Kiegyensúlyozott portfóliónak, ezért a kevésbé kockázatvállaló tagok számára is megfelelő alternatíva lehet.
A társadalom korszerkezete szükségessé teszi az öngondoskodás mielőbbi elterjedését. A kormány célja egyértelmű, ösztönözni kívánja az öngondoskodás ezen formáinak térnyerését – mondta korábban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.
Ha a magyar gazdaság termelékenysége, hatékonysága nem emelkedik, akkor csakis a kiadások szűkítése jöhet, vagyis a nyugdíjkorhatár további emelése, illetve a nyugdíjak csökkentésére is fel kell készülni - vélik szakemberek.
Az OTP öngondoskodási indexe szerint a megkérdezettek alig 3 százaléka mondja azt, hogy elég lesz az állami nyugdíj is a számára. Az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztárnak 219 ezer tagja van, 200 milliárd forintos tagi befizetést kezelnek – mondta Nagy Csaba, az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója. A tagok átlagos befizetése havi 10 ezer forint, a havi járadékösszeg pedig 72 ezer forint körül van.
A K&H Banknál 4800 nyugdíj-előtakarékossági számlával rendelkező ügyfél részére történt adójóváírás, ők összesen közel
420 millió forintot igényeltek vissza, fejenként átlagosan 88 ezer forintot kaptak.
Az OTP Nyugdíjpénztár tagjai 1,1 milliárd forintot igényelhettek vissza a tagok a 2014-es befizetéseik után.
A szabályok szerint a nyugdíj-előtakarékossági számlára befizetett összeg 20 százalékát, legfeljebb 100 ezer forintot lehet visszaigényelni adójóváírásként. A maximum 100 ezer forintos jóváírás annak jár, aki 2020 után éri el a nyugdíjjogosultságot. Akik 2020 előtt elérik a nyugdíjkorhatárt, azoknál legfeljebb 130 ezer forint lehet a visszatéríthető összeg.
A K&H Bank összesen közel 23 ezer nyugdíj-előtakarékossági számlát vezetett, a teljes állomány mintegy 102 milliárd forintra rúgott. Az egy számlára jutó összeg meghaladta a 4,4 millió forintot, ami közel 3 százalékos növekedés a tavaly február végi értékhez képest. A nyugdíj-előtakarékossági számlás ügyfelek leginkább a befektetési alapokba fektetik a pénzüket.
Az OTP Nyugdíjpénztárának befizetései egyéni és munkáltatói tagdíjbefizetésekből, valamint az adományokból állnak. 2012-ben az egyéni befizetések és a munkáltatói befizetések 50-50 százalékon álltak, 2014-ben az egyéni tagdíjbefizetés 59 százalékos volt, 2015-ben pedig már 62 százalék. Vagyis egyre többen gondolják úgy, hogy megpróbálnak nyugdíjas éveikre megtakarítani.
Az adománykategória egy nagyon kedvező adózású konstrukció. Ez a munkáltató és a munkavállaló adózását tekintve a legkedvezőbb – mondta Nagy Csaba. Ezt célzottan adják a munkáltatók egy-egy dolgozónak vagy célcsoportnak. Például ha valaki már 10 vagy 20 éve dolgozik a cégnél. Az adományok befizetési aránya is 3 százalékot tesz ki.
Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) azt kéri, hogy
az öngondoskodás a cafeteria-rendszer várható átalakítása során önálló jogcímen kapjon támogatást,
a munkáltatók ösztönzésének csökkenése, esetleges megszüntetése dolgozók százezreit érintené hátrányosan.
Kravalik Gábor, az egészség- és nyugdíjpénztárakat tömörítő érdekvédelmi szervezet elnöke szerint, ha például adókedvezmény formájában bevezetnék az önálló jogcímen adott, cafeteria-rendszeren kívüli támogatást, az önkéntes nyugdíjpénztárak és egészségpénztárak még nagyobb mértékben hozzájárulhatnának az öngondoskodási piac bővüléséhez.
A cafeteria-rendszer átalakításáról kiszivárgott hírek aggodalomra adnak okot – mondta Nagy Csaba. Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások 35 százaléka munkáltatói tagdíjbefizetésként érkezik. Ha csak a Szép-kártya és készpénz marad a béren kívüli juttatások rendszerében, akkor a munkáltatói befizetések jelentős része eltűnhet.
Az emelt nyugdíj mindig januártól érkezik. A tervek szerint 2017. januárban a nyugdíjasok 0,9 százalékos emelésre számíthatnak – ezt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter mondta, amikor a 2017-es büdzséről beszélt. Ez lesz minden idők legalacsonyabb nyugdíjemelése.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. 2017-es üzleti előrejelzése szerint 2016-ban és 2017-ben a nyugdíjak vásárlóereje nem emelkedik, a nominális emelés csak a törvény szerinti inflációt követi.
A kormányzat a GKI Gazdaságkutató Zrt. szerint jelentősen alábecsüli a 2016. évi inflációt és ezzel várhatóan a nyugdíjemelést is, ezért 2016 végén minden bizonnyal a törvényben előírt pótlólagos és visszamenőleges emelésre lesz szükség.
2017 végén a választások közeledtével elképzelhetők egyszeri emelések vagy korrekciók; akár 2018. évi érvényesüléssel - írja a parlament honlapjára feltöltött üzleti előrejelzés.