Mások mellett Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, és Matteo Renzi olasz miniszterelnök is részt vesznek a 2016-os szentpétervári gazdasági fórumon, amit sokan informálisan csak orosz Davosként emlegetnek.
2016-ban több európai cég, például a BP olajtársaság és a Nestlé is vezetői szinten képviselteti magát.
A fórumot június 16. és 18. között rendezik. A nyugati vezetők megjelenése azért különleges, mert a megelőző két évben egyáltalán nem lehetett velük találkozni a szentpétervári fórumon. Sőt
Juncker-kaliberű európai politikus egyáltalán, semmilyen hivatalos minőségben nem járt Oroszországban, mióta Moszkva elcsatolta a Krímet Ukrajnától,
emlékeztet az AP hírügynökség.
A bizottság elnöke azért igyekezett csökkenteni látogatásának súlyát, azt nyilatkozta, senki se következtessen belőle arra, hogy az unió az Oroszország elleni szankciók feloldására készül (a szankciók felülvizsgálata augusztusban esedékes).
Az orosz diplomácia ugyanakkor szeretné úgy beállítani a nyugati vezetők részvételét, mint ami azt jelzi, hogy az európai politikusoknak nem sikerült meggyőzniük az üzleti vezetőket az Oroszországgal ápolt kapcsolatok felbontásáról.
Mi nem törjük magunkat azért, hogy európai és amerikai partnereink függesszék fel a szankciókat.
Azok, akik bevezették a szankciókat, patthelyzetet hoztak létre, arról is nekik kell dönteniük, mit kezdenek ezzel a helyzettel” – mondta Szergej Lavrov külügyminiszter egy nappal a fórum előtt. „De a patthelyzet szépen lassan eltűnik: a szentpétervári gazdasági fórum résztvevőinek listája ezt kiválóan tanúsítja” – mondta Lavrov.