Levelet írt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek Patai Mihály, a Bankszövetség elnöke. Patai Mihály a levélben arra panaszkodik, hogy a takarékszövetkezeti integráció tagjai
a száznál több kis takarék, a Takarékbank és az FHB
az állami szabályozásnak hála több szempontból kedvezőbb helyzetben vannak, mint más pénzintézetek. E helyzet fenntartásával szerinte a kormány torzítja a versenyt, hátrányba hoz más pénzintézeteket, és végső soron visszafogja a bankok hitelezési kedvét.
Patai Mihály szerint az állam több ponton kedvez a takarékszövetkezeti integráció tagjainak, írja a Hvg.hu:
Nem Patai Mihály az első bankár, aki a napokban kifejezte a takarékszövetkezeti integrációval szembeni elégedetlenségét. Ahogy az Origo is megírta, Demján Sándor, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnöke
Orbán Viktor miniszterelnöknek írott nyílt levelében támadta meg a Takarékbankot és Spéder Zoltánt, az FHB elnökét.
Demján Sándor szerint a takarékszövetkezeti integráció után a takarékszövetkezetek mérlegfőösszege jelentősen csökkent.
A nyereség a plusz 10 milliárd forintról 2 milliárd forintos veszteségbe fordult.
Ezzel párhuzamosan a Spéder Zoltán vezette konzorcium többségi tulajdonába került Takarékbank tizenhatszorosára növelte a nyereségét.
A szintén integrációs tag FHB vesztesége 10 milliárd forint, ezzel az egész takarékszövetkezeti szektor súlyos veszteségbe került – írja Demján Sándor.
Az OTSZ elnöke szerint Spéder Zoltán arra készül, hogy az FHB-részvényeket a takarékszövetkezetekkel felvásároltassák. Ez azért aggályos, mert az FHB több tízmilliárd forintra rúgó veszteségét a takarékszövetkezeti szektornak kell finanszíroznia.
A Takarékbank reagált Demján Sándor vádjaira. Szerintük Demján hazudik, és nincs tisztában a szektor tényleges számaival, ezért jó hírnevük megsértése miatt jogi lépésekre készülnek.
Demján Sándor állításaival szemben a takarékszövetkezeti szektor az elmúlt években egyszer sem ért el 10 milliárdos eredményt,