A kihasználatlansági ráta 2012 óta felére esett, mondta Pados Gergely, a Cushman&Wakefield ügyvezető igazgatója.Tavaly a fővárosban 540 ezer négyzetméternyi irodát vettek bérbe, ebből 150 ezer négyzetmétert tettek ki az új szerződések.
A pozitív trend azon is lemérhető, hogy az első negyedévben közel 80 ezer négyzetméter új irodaépületet adtak át Budapesten, ami az e
lőző év azonos időszakához képest 42 százalékos növekedés.
A 2008-as válság után az új irodák építése gyakorlatilag leállt, 2009-ben még átadtak 300 ezer négyzetmétert, de 2012-2013-ban szinte semennyit sem - mondta Pados Gergely.
Varga Judit, a CBRE ügynökségi vezetője szerint a budapesti irodapiac élénkülése tükröződik a bérleti díjakban is, a tavalyihoz képest az átlagos bérleti díj 25 eurócenttel emelkedett négyzetméterenként, és 11,5-14,5 euró. A válság tetőpontján az évente bérbeadott nettó terület 200 ezer négyzetméter körül alakult a fővárosban, ez már lényegében megduplázódott, és két éven belül az évi 400 ezer négyzetmétert is túllépheti - mutatott rá.
Gedai Bori, a varsói székhelyű ingatlanfejlesztő GTC Magyarország kereskedelmi igazgatója közölte, hogy új irodaházat építenek a Váci úton, az egykori Felvonógyár százéves épületének teljes belső átalakításával közel 22 ezer négyzetméteres A kategóriás irodakomplexum épül.
Hozzátette: a fejlesztés idén júniusban indul, az átadás 2017 decemberben várható. A generálkivitelező kiválasztása még tart, az építkezés heteken belül elkezdődhet. A beruházás értékét a cég nem ismertette, annyit közöltek, hogy saját tőkéből valósítják meg. Az irodák bérleti díja négyzetméterenként 13-14 euró lesz. A GTC magyarországi portfóliója a fejlesztéssel 140 ezer négyzetméterre nő.